Wilken Engelbrecht

The Battle of the Arts of Henri d'Andeli and the Uneasiness about 'Pagan' Literature in Medieval Schools

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Nullum referenda gratia maius est officium. Księga Jubileuszowa dedykowana Księdzu Profesorowi Doktorowi Habilitowanemu Jerzemu Pałuckiemu z okazji 65-lecia urodzin i 30-lecia pracy naukowej
Redaktorzy: Mariusz Szram, Marcin Wysocki
Streszczenie: Bitwa sztuk to alegoryczny wiersz napisany krótko po 1236 roku przez francuskiego trubadura Henryka z Andeli. Odzwierciedla toczącą się wówczas walkę między gramatykami (głównie w Orleanie), którzy w nauczaniu wykorzystali klasyczne dzieła łacińskie, aby nauczyć się dobrej łaciny, a ich przeciwnikami (głównie z Paryża), którzy chcieli wyeliminować literaturę `` pogańską '' ze szkolnego programu nauczania i aby zastąpić go tekstami chrześcijańskimi. druga część wygrała. Rozdział omawia tło tej alegorii i sposób, w jaki Henri d'Andeli pokazał trwającą bitwę w swoim wierszu.
Słowa kluczowe: Bitwa Sztuk; Henryk z Andeli; Klasyka; Gramatycy; alegoria; Łacina; szkoły średniowieczne; Francja