Wilken Engelbrecht

"Leaver dea as slaaf". Dějiny fríské literatury
["Leaver dea as slaaf" (Rather dead than being a slave). A History of Frisian Literature]

Książka naukowa recenzowana

Współautorzy: Benjamin Bossaert, Eva Brázdová Toufarová, Kateřina Cukrová, Jana Engelbrechtová, Andrea Grygarčíková, Barbora Hejdušková, Pavlína Kovářová, Gabriela Vrzalová
Miejsce: Praha
Rok wydania: 2020
Redaktorzy: Olga Čamková
Streszczenie: „Leaver dea as slaaf” to wyryte w kamieniu motto upamiętniające zwycięstwo Fryzyjczyków nad wrogami, którzy chcieli ich pokonać w średniowieczu. Mały, ale dumny naród może pochwalić się swoją wielką przeszłością. Chociaż Fryzyjczycy już dawno stracili niezależność, a ich trzy warianty językowe istniały od kilku stuleci prawie wyłącznie w formie mówionej, mają ciekawą literaturę. Książka jest chronologiczny przegląd historii wszystkich trzech wariantów literatury fryzyjskiej, który przybliża twórczość zespołu autorskiego z Instytutu Niderlandystyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, kierowanego przez profesora Wilkena Engelbrechta. Ten temat, zupełnie wyjątkowy w czeskim środowisku, jest szczegółowo omówiony. Publikacja rozpoczyna się od zarysu ogólnych kontekstów historycznych, kulturowych i językowych, w tym klasyfikacji i rozróżnienia języków fryzyjskich. Na tej podstawie wyczerpująca interpretacja historii literatury fryzyjskiej od najwcześniejszego okresu, która reprezentuje głównie starofryzyjskie teksty prawne, poprzez okres średniowiecza i środkowo-fryzyjskiego, aż do odrodzenia narodowego fryzyjskiego, gdzie można znaleźć analogię do podobnego rozwoju w historii literatury czeskiej. Wiele miejsca poświęcono literaturze fryzyjskiej XX wieku, w tym drugiej wojnie światowej, oraz aktualnym trendom literackim. Literatura fryzyjska dla dzieci i młodzieży ma swój rozdział. Całości towarzyszy bogaty materiał fotograficzny oraz kolorowy dodatek.
Słowa kluczowe: Niderlandy, Fryzja, Niemcy, Język fryzyjski, Literatura fryzyjska

@book{1,
author = "Wilken Engelbrecht and Benjamin Bossaert and Eva Brázdová Toufarová and Kateřina Cukrová and Jana Engelbrechtová and Andrea Grygarčíková and Barbora Hejdušková and Pavlína Kovářová and Gabriela Vrzalová",
title = "''Leaver dea as slaaf''. Dějiny fríské literatury",