Wilken Engelbrecht

Een unicum in Europa. Hugo de Groot en zijn Jodenreglement
[Unique in Europe. Hugo Grotius and his Jewish regulations]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Współautorzy: Jana Engelbrechtová
Rok wydania: 2019
Streszczenie: Artykuł omawia Jodenreglement (przepisy żydowskie) Hugo Grocjusza (1615) i okoliczności, w których napisano ten traktat. Po krótkim przeglądzie rozwoju koncepcji „tolerancji” podano krótki przegląd na temat obecności Żydów w Holandii. Artykuł omawia następnie powody opracowania traktatu, życie Hugo Grocjusza i sam tekst, który doprowadził do faktycznej tolerancji Żydów w Amsterdamie.
Słowa kluczowe: tolerancja, Żydzi, Niderlandy, Hugo Grocjusz, Amsterdam, żydowskie przepisy
Dostęp WWW: https://wuwr.pl/nwr/article/view/11467
DOI: 10.19195/0860-0716.29.12

author = "Wilken Engelbrecht and Jana Engelbrechtová",
title = "Een unicum in Europa. Hugo de Groot en zijn Jodenreglement",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2019",

Engelbrecht, W. and Jana Engelbrechtová(2019). Een unicum in Europa. Hugo de Groot en zijn Jodenreglement. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, 1, 207-227.