Wilken Engelbrecht

Dirc Potter, the 'Dutch Ovid' and His Der minnen loep (The Course of Love)

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Toronto
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Between the Text and the Page: Studies on the Transmission of Medieval Ideas in Honour of Frank T. Coulson
Redaktorzy: Harald Anderson, David Gura
Streszczenie: Dirc Potter (ok. 1370-1428) był jednym z niewielu holenderskich pisarzów średniowiecznych, którzy napisali „Owidyjski” Ars amatoria, która można porównać z Legendą Goode Women Chaucera. Potter był sekretarzem hrabiów Holandii i prawdopodobnie otrzymał wykształcenie w Szkole Dwóra w Hadze, założonej w 1378 roku. W 1415 roku został podniesony do szlachty. Jego „Der minnen loep” musiało zostać napisane natychmiast po 1413 r., W późniejszych latach napisał Blomme der Doechden (Kwiat cnót), adaptację Fiore di Virtù Tommasa Gozzadiniego (1260–1330), a gdzieś pod koniec życia Van Melibeo ende van sinre vrouwen Prudencia (O Melibeusie i jego żonie Prudencji), tłumaczenie francuskiej Livre de Mellibée (1337) przez dominikana Renauda de Louhansa. Prawdopodobnie Potter uważał ostatnie dwa dzieła za jeden kompleks, ponieważ pierwsze litery rozdziałów dwóch ostatnich tworzą akrostychon DIRIC POTTER VANDER LOO VTEN HAGE HEEFT MI GEMAECT / GOD SI ES GHELOEFT ENDE GHEBENEDIJT VAN ALS. AMEN. Jego „Der minnen loep” istnieje w dwóch rękopisach. Analiza tekstu pokazuje wpływ średniowiecznych komentarzy szkolnych na Owidiusza na twórczość Pottera. W rozdziale podano kilka przykladów.
Słowa kluczowe: Dirc Potter, Owidius, Der minnen loep, niderlandzki, komentarze
Dostęp WWW: https://pims.ca/publication/isbn-978-0-88844-833-0/