Wilken Engelbrecht

Zwermen mensen en véél water – Tsjechen over het Nederlandse landschap
[Swarms of people and lots of water - Czechs about the Dutch landscape]

Czasopismo: Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia (ISSN: 0860-0716)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Artykuł dotyczy obrazu niderlandzkiej scenerii w kilku wiadomościach podróżniczych Czechów od XVII do XX wieku. Artykuł rozpoczyna się od prezentacji dwóch pamiętników napisanych w XVII wieku przez hrabiów Sternberga i protestanckiego bracia Hartmanna. Jeden z pierwszych prawdziwych czeskich turystów z XIX wieku (Josef Štolba) jest trzecim autorem omówionym w tym artykule. Następnie artykuł skupia się na bardziej znanym pisarzu czeskim Karlu Čapku i kończy się dyskusją na temat dwóch podróżników XX wieku. Artykuł ma pokazać, które elementy są stałe na czeskim obrazie niderlandzkiego krajobrazu na przestrzeni wieków.
Słowa kluczowe: Niderlandy, dzienniki podróży, obraz, Čapek, Hartmann, Kubka, Skrbek, Sternberg, Štolba
DOI: 10.19195/0860-0716.28.9

author = "Wilken Engelbrecht",
title = "Zwermen mensen en véél water – Tsjechen over het Nederlandse landschap",
journal = "Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia",
year = "2018",

Engelbrecht, W. (2018). Zwermen mensen en véél water – Tsjechen over het Nederlandse landschap. Acta Universitatis Wratislaviensis : Neerlandica Wratislaviensia, 105-118.