Wilken Engelbrecht

Das Prokrustesbett mittelalterlicher Ovidkommentare
[The Procrustes Bed of Mediaeval Ovid Commentaries]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Ideológia v premenách času v pamiatkach gréckej a latinskej tradície
Miejsce: Bratislava
Rok wydania: 2018
Tytuł publikacji: Ideológia v premenách času v pamiatkach gréckej a latinskej tradície. Zborník príspevkov z medzinárodnej konferencie 18.-19. november 2016, Bratislava
Redaktorzy: Ľudmila Buzássyová, Erika Juríková, Jana Grusková
Streszczenie: Chociaż starożytna literatura nie zawsze była odpowiednia w oczach Kościoła katolickiego, była bardzo popularna. Od czasów Ludwika Traubego, XII i XIII wiek znane są jako "Aetas Ovidiana". Zwłaszcza w Orleanie i okolicach aktywni byli nauczyciele akademiccy, którzy nauczyli studentom łacinu w oparciu o pisma Owidiusza. Przekazali nam komentarze do szkoły, z których kilka zostało zachowanych. Komentarze mogą być alegoryczne - dla zaawansowanych studentów (artykuł podaje przykład z "Ovidius moralizatus" Berchoriusza) - lub bardziej ogólnie - dla młodszych studentów. Takie komentarze można odnotować w manuskryptach z tekstem, który należy zbadać, od XII wieku głównie w "wydaniach" z trzema kolumnami, lub jako komentarze "catena". Skomentowane prace zostały wprowadzone przez "accessus", streszczenie pracy. Artykuł podaje przykłady z komentarzy trzech profesrów z Orleasnu, którzy dają filologiczne komentarze do dzieł Owidiusza.
Słowa kluczowe: Owidiusz, Orleans, komentarze do szkoły, Aetas Ovidiana (okres Owidiusza), Ovidius moralizatus

author = "Wilken Engelbrecht",
title = "Das Prokrustesbett mittelalterlicher Ovidkommentare",
journal = "",
year = "2018",

Engelbrecht, W. (2018). Das Prokrustesbett mittelalterlicher Ovidkommentare. , 107-122.