Wilken Engelbrecht

Bij wijze van voorwoord
[By way of introduction]

Artykuł w czasopiśmie

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Wstęp do Roczników Humanistycznych, zeszyt Neofilologia, otwiera krótki opis historii kolokwiów dla doktorantów i habilitantów niderlandystów Europy Centralnej. Do tej pory tego typu kolokwia odbywały się kolejno w 2006 r. w Bratysławie, w 2008 r. we Wrocławiu, w 2010 r. w Ołomuńcu, w 2014 r. w Budapeszcie oraz w 2016 r. w Lublinie. Z ponad 40 referatów, połowa z nich – 18 została wybrana do tego wydania, w tym 10 napisanych przez doktorantów, a 8 przez habilitantów. Siedmioro doktorantów (Marcel Ištván, Jana Kijonková, Markéta Kluková, Martin Konvička, Marta Kostelecká, Beata Sprawka i Kaloyan Velikov) zaprezentowało referaty językoznawcze. Pozostałe 4 referaty doktorantów miały różny zakres: Milan Potočar mówił o ocenie tłumaczeń prawnych, Adéla Elbel i Albert Gielen mówili o tematach literaturoznawczych. Mieke Langenberg mówila o roli historii programu nauczania języka niderlandzkiego wśród studentów obcojęzycznych. Pięcioro habilitantów (Pavlína Knap-Dlouhá, Agata Kowalska-Szubert, Milan Kříž, Muriel Waterlot i Katarzyna Wiercińska) również prezentowało swoje referaty w zakresie językoznawstwa. Trzy habilitantki (Małgorzata Dowlaszewicz, Małgorzata Drwal and Anna Sikora-Sabat) wybrały tematy literaturoznawcze lub też kulturoznawcze.
Słowa kluczowe: Niderlandystyka, kolokwium, językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Dostęp WWW: http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/5422
DOI: 10.18290/rh.2016.64.5s-1

author = "Wilken Engelbrecht",
title = "Bij wijze van voorwoord",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2016",

Engelbrecht, W. (2016). Bij wijze van voorwoord. Roczniki Humanistyczne, 5, 7-11.