Zastosowanie ComPM jako narzędzia do pomiaru kompetencji menedżera projektów
[Implementation of the ComPM as a tool for measuring project manager competencies]

Czasopismo: Organizacja i Kierowanie (ISSN: 0137-5466)
Współautorzy: Wiesław Poleszak
Rok wydania: 2017
Numer czasopisma: 4(178)
Streszczenie: Celem przygotowanego artykułu jest zaprezentowanie autorskiego narzędzia do pomiaru kompetencji menedżerów projektów. Metoda ComPM służy do pomiaru kompetencji poznawczych (osobistych), społecznych oraz profesjonalnych. W opracowaniu przedstawiono podstawy teoretyczne, zasady konstrukcji, właściwości psychometryczne i charakterystykę metody. Narzędzie przeszło proces standaryzacji zgodnie z zasadami psychometrii. Badania przeprowadzono w Polsce, Belgii, Portugalii, we Włoszech oraz w Słowenii. Łącznie w badaniach uczestniczyło ponad 500 menedżerów zarządzających projektami miękkimi, badawczymi, inwestycyjnymi i międzynarodowymi, finansowanymi ze środków UE. Opracowane narzędzie spełnia wszystkie standardy psychometryczne stawiane testom psychologicznym – jest obiektywne, wystandaryzowane, trafne, rzetelne i znormalizowane (posiada normy). Elektroniczna wersja narzędzia posiada wbudowane reguły obliczenia wartości mierzonych kompetencji. Stanowi więc wartościową propozycję kwestionariusza do pomiaru kompetencji miękkich menedżerów projektów. Metoda może być wykorzystywana przez działy HR, firmy szkoleniowe i konsultingowe do diagnozy potrzeb szkoleniowych menedżerów projektów europejskich, wspierania procesu planowania kariery zawodowej i oceny okresowej menedżerów, a także w procesie rekrutacji oraz selekcji.
Słowa kluczowe: kompetencje menedżerskie, pomiar kompetencji, zarządzanie projektem
Dostęp WWW: http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/czasopisma/oik/numery/Documents/2017_NR_4_(178).pdf

author = "Wiesław Talik and Wiesław Poleszak",
title = "Zastosowanie ComPM jako narzędzia do pomiaru kompetencji menedżera projektów",
journal = "Organizacja i Kierowanie",
year = "2017",
number = "4(178)",

Talik, W. and Wiesław Poleszak(2017). Zastosowanie ComPM jako narzędzia do pomiaru kompetencji menedżera projektów. Organizacja i Kierowanie, 4(178), 121-138.