Organizacja i funkcjonowanie Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych pod kierunkiem lwowskich prawników sprawujących funkcje administracyjne
[Organization and functioning of the Faculty of Law and Social and Economic Sciences under the supervision of the Lviv lawyers holding administrative positions]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2011
Tytuł publikacji: Nauki prawne : pomiędzy tradycją a współczesnością : prace dedykowane profesorowi Romanowi Longchamps de Bérier w 70. rocznicę śmierci
Redaktorzy: Antoni Dębiński, Magdalena Pyter, Bożena Czech-Jezierska
Streszczenie: Wydział Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych Uniwersytetu Lubelskiego powstał jako jeden z czterech wydziałów tworzących nową uczelnię w 1918 roku. Funkcjonował on (z przerwą w okresie II wojny światowej) do 1952 roku, kiedy to decyzją władz komunistycznych został zamknięty. W tym czasie w fotelu dziekana Wydziału zasiadało 17 osób a wśród nich 7 możemy zaliczyć do grona prawników lwowskich, gdyż to z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie związane były początki ich kariery naukowej, którą następnie kontynuowali w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Profesorowie lwowscy piastowali funkcję dziekana Wydziału Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych w najważniejszych, ale i najtrudniejszych dla całej uczelni chwilach. Podejmowali się oni misji tworzenia struktur powstającej dopiero uczelni, jej reformowania, odbudowy po zniszczeniach wojennych oraz likwidacji Wydziału, kiedy rosnąca popularność katolickiej uczelni zaniepokoiła umacniających swoje wpływy w Polsce komunistów.
Słowa kluczowe: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, prawnicy lwowscy