["Ambitia during y pride częściey learn're told, than virtue ...", that is, about the dangers of downloading sciences by Stanislaw Lubomirski]

Czasopismo: Studia Iuridica Lublinensia (ISSN: 1731-6375)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: W czasach upadku szkolnictwa Stanisław H. Lubomirski głosił wyższość przyrodzonego rozumu oraz rozsądku nad wiedzą akademicką. Ten powszechnie znany i szanowany magnat – filozof, zwany był przez współczesnych “polskim Salomonem”. Jego poglądy, w których widać wyraźny ślad fascynacji stoikami, cieszyły się ogromną popularnością co najmniej do połowy XVIII wieku.
Słowa kluczowe: szkolnictwo polskie w XVII wieku, Stanisław H. Lubomirski, cnota, stoicy

author = "Waldemar Bednaruk",
title = "''Ambitia podczas y pycha częściey się uczyć każą, niż cnota ... '', czyli o szkodliwości pobierania nauk według Stanisława Lubomirskiego",
journal = "Studia Iuridica Lublinensia",
year = "2016",

Bednaruk, W. (2016). "Ambitia podczas y pycha częściey się uczyć każą, niż cnota ... ", czyli o szkodliwości pobierania nauk według Stanisława Lubomirskiego. Studia Iuridica Lublinensia, 3, 53-62.