Urszula Dudziak

Need and threats in children’s development In 21 st century.

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: LUBLIN
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Dziecko problemy i potrzeby
Redaktorzy: Urszula Dudziak
Tom: XVI
Streszczenie: Rozdział przedstawia funkcje pełnione przez rodzinę. Są wśród nich: funkcja prokreacyjna, opiekuńczo-wychowawcza, socjalizacyjna, ekonomiczna, profilaktyczna, religijna. Funkcje te ukierunkowane są na zaspokojenie potrzeb osób stanowiących rodzinę. Deprywacja podstawowych potrzeb wiąże się z uprzednią dewaluacją człowieka lub do takiej ewaluacji prowadzi. Skutkiem niewłaściwych postaw wobec dziecka może być opisywany przez kanadyjskich psychiatrów zespół niezaspokojenia emocjonalnego (A. Teruve, C. Baars). Związany z aborcją rodzeństwa zespół ocaleńca opisuje Ph. Ney. Zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju dziecka są również popełniane przez rodziców błędy wychowawcze. Seksualizacja w środkach społecznego przekazu i brak świadectwa moralnego sporej liczby nauczycieli to kolejne problemy utrudniające kształtowanie postaw dzieci. Oprócz ubóstwa duchowego problemem niektórych dzieci jest ubóstwo materialne nierzadko związane, na przykład z alkoholizmem rodziców. Udzielenie adekwatnego wsparcia młodemu pokoleniu wymaga autentycznej miłości starszego pokolenia.
Słowa kluczowe: Dziecko, potrzeby, zagrożenia, problemy

author = "Urszula Dudziak",
title = "Need and threats in children’s development In 21 st century.",
journal = "",
year = "2015",

Dudziak, U. (2015). Need and threats in children’s development In 21 st century. , 35-46.