Tomasz Gocel

Działalność parafialnych oddziałów Caritas w Jędrzejowie w latach 1945-1950.
[Activities of the parish branches of Caritas in Jędrzejów between 1945 and 1950.]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Kraków
Rok wydania: 2023
Tytuł publikacji: Jędrzejów. 750 lat miasta. Zbiór studiów pod redakcją Krzysztofa Ślusarka
Redaktorzy: Krzysztof Ślusarek Jadwiga Marcinek
Streszczenie: : Okres wojny i okupacji doprowadził społeczeństwo polskie do moralnej i materialnej nędzy. Natychmiast po zakończeniu działań wojennych Kościół katolicki za pośrednictwem struktur związku Caritas, działającego na terenie całej Polski w latach 1945-1950, zaangażował się w organizowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących. Ta organizacja charytatywna podporządkowana hierarchii kościelnej miała swoje oddziały w Jędrzejowie, które funkcjonowały przy obydwu parafiach miasta: św. Trójcy i bł. Wincentego Kadłubka. Oddział parafialny Caritas przy parafii św. Trójcy prowadził placówkę opieki całkowitej - dom dziecka, zakład opieki częściowej - przedszkole i punkt pomocy doraźnej - kuchnię ludową. Natomiast oddział Caritas przy cysterskiej parafii bł. W. Kadłubka zajmował się organizowaniem pomocy dla biednych za pośrednictwem przedszkola, świetlicy i punktu samarytańskiego. Ponadto obydwa jędrzejowskie oddziały parafialne Caritas prowadziły podczas akcji letniej półkolonie i kolonie dla dzieci i młodzieży, corocznie organizowały Dzień Chorych i Tydzień Miłosierdzia, świadczyły także pomoc dla najbardziej zniszczonych przez walki frontowe parafii diecezji kieleckiej w Makoszynie i Potoku. Rozwinięcie tak szerokiej akcji dobroczynnej w Jędrzejowie i okolicach stało się możliwe dzięki zaangażowaniu w to dzieło wielu członków czynnych i wspierających Caritas, a także ofiarności całego społeczeństwa oraz subwencji władz samorządowych i państwowych. Kres działalności Caritas w jędrzejowskich oddziałach parafialnych przyniosło odgórne zarządzenie władz komunistycznych z 23 stycznia 1950 r. o likwidacji w całej Polsce tego kościelnego związku. Jego majątek i placówki dostały się pod zarząd państwowego Zrzeszenia Katolików Caritas. Jędrzejowskie oddziały parafialne Caritas uchodziły za najbardziej ofiarne i najlepiej działające wśród placówek tego typu w diecezji kieleckiej.
Słowa kluczowe: słowa kluczowe: Caritas, dom dziecka, Jędrzejów, bł. Wincenty Kadłubek, kuchnia, oddział parafialny, parafia, przedszkole, św. Trójca.

author = "Tomasz Gocel",
title = "Działalność parafialnych oddziałów Caritas w Jędrzejowie w latach 1945-1950.",
journal = "",
year = "2023",

Gocel, T. (2023). Działalność parafialnych oddziałów Caritas w Jędrzejowie w latach 1945-1950. , 163-186.