Tomasz Gocel

[Repressions of the communist goverment against originators and teachers of religion in cathetical places in the Kielce dioecese 1961-1964]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Łódź
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Nie zamyka się w "skorupie" uczonego. Studia i szkice ofiarowane Profesorowi Wiesławowi Pusiowi w osiemdziesiątą rocznicę urodzin
Redaktorzy: Jarosław Kita
Streszczenie: Władze komunistyczne starały się całkowicie wyeliminować oddziaływanie Kościoła w społeczeństwie polskim, szczególnie w instytucjach, które miały wpływ na wychowanie człowieka. Drogą do osiągnięcia tego celu było zeświecczenie szkolnictwa. Władze komunistyczne 15 lipca 1961 r. uchwaliły ustawę o rozwoju systemu oświaty i wychowania, która formalnie usunęła religię ze szkół i tym samym uruchomiła proces organizowania katechizacji pozaszkolnej. Kuria Diecezjalna w Kielcach, odpowiedzialna za organizowanie nauczania religii na obszarze diecezji, podporządkowała się we wszystkim zaleceniom Episkopatu Polski i 29 września 1961 r. przekazała dla duchowieństwa wytyczne, nakazując bezwzględnie kontynuować naukę religii w kościołach, kaplicach, salkach i punktach katechetycznych we wszystkich miejscowościach, w których znajdowała się szkoła. Ta decyzja wywołała represje władz komunistycznych, które obejmowały organizatorów i nauczających w punktach katechetycznych, zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Wśród represji najczęściej stosowano: grzywny finansowe, domiary podatkowe, przymusowe egzekucje kar finansowych i zaległych podatków, utrudnienia przy obsadzie stanowisk kościelnych, wstrzymanie przydziałów węgla, odmówienie pozwoleń na inwestycje parafialne, kary grzywny za brak sprzętu przeciwpożarowego, wezwania na rozmowy ostrzegawcze, zwolnienia sióstr zakonnych, usuwanie z pracy katechetek świeckich, zwolnienia z pracy, grzywny i naciski na świeckich udostepniających prywatne pomieszczenia na cele kościelne, przejmowanie budynków parafialnych, zamykanie punktów katechetycznych. Pomimo tych wielopłaszczyznowych nacisków i represji udało się utrzymać nauczanie religii w zasadzie w całej diecezji. Po części jednak wiązało się to z formalnym podporządkowaniem połowy punktów katechetycznych władzy komunistycznej.
Słowa kluczowe: represje władz komunistycznych, punkty katechetyczne, nauczanie religii, katechizacja pozaszkolna, diecezja kielecka, laicyzacja, rejestracja punktów katechetycznych
Dostęp WWW: https://odk.pl/nie-zamyka-sie-w-skorupie-uczonego,47642.html

author = "Tomasz Gocel",
title = "Represje władz komunistycznych wbec organizatorów i nauczających religii w punktach katechetycznych na terenie diecezji kieleckiej w latach 1961-1964",
journal = "",
year = "2020",

Gocel, T. (2020). Represje władz komunistycznych wbec organizatorów i nauczających religii w punktach katechetycznych na terenie diecezji kieleckiej w latach 1961-1964. , 341-360.