Sylwia Gwiazdowska-Stańczak

[How a job candidate’s family situation can influence the decision-making process when applying for a job they are overqualified]

Czasopismo: Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Psychologica (ISSN: 2084-5596)
Współautorzy: Ewelina Okoniewska
Rok wydania: 2019
Streszczenie: W dzisiejszych czasach zagadnienia rekrutacji oraz poszukiwania pracy są tematami ważnymi i często poruszanymi przez naukowców z różnych dziedzin. Zarówno czyn-niki wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą mieć znaczenie dla funkcjonowania człowieka w procesie rekrutacji. Istotna dla odczuwania satysfakcji z całości życia, w tym z pełnio-nej roli zawodowej, jest umiejętność zachowania względnej równowagi między inwe-stowaniem czasu i energii w różne obszary zaangażowań człowieka. Idea względnego równoważenia aktywności w poszczególnych sferach życia jednostki opisywana jest w wielu ujęciach pod pojęciem „work-life balance”. W tym kontekście psychologicz-na analiza procesu rekrutacji, obok kompetencji zawodowych, powinna uwzględniać również inne sfery funkcjonowania osoby ubiegającej się o pracę. Autorki niniejszego tekstu, skoncentrowały się na badaniu znaczenia sytuacji rodzinnej dla podejmowania przez osobę decyzji o udziale w rekrutacji na stanowiska poniżej posiadanych kwali-fikacji. Celem przeprowadzonych badań była odpowiedź na pytanie jak aktualna sytu-acja rodzinna osoby przystępującej do rekrutacji wiąże się z jej decyzjami o miejscach, w których skłonna jest ona szukać pracy. W ramach projektu przebadano w 11 miastach w Polsce 302 kandydatów w wieku od 18 do 45 r.ż., wykorzystując autorskie narzędzie do pomiaru zmiennych istotnych dla podjęcia decyzji o aplikowaniu na określone stano-wisko pracy – Skali Decyzji Rekrutacyjnej.
Słowa kluczowe: proces rekrutacji, poszukiwanie pracy, rodzina, wspomaganie rozwoju
DOI: 10.24917/20845596.12.15

author = "Sylwia Gwiazdowska-Stańczak and Ewelina Okoniewska",
title = "Sytuacja rodzinna a podejmowanie decyzji o udziale w rekrutacji na stanowisko poniżej własnych kwalifikacji",
journal = "Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Psychologica",
year = "2019",

Gwiazdowska-Stańczak, S. and Ewelina Okoniewska(2019). Sytuacja rodzinna a podejmowanie decyzji o udziale w rekrutacji na stanowisko poniżej własnych kwalifikacji. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Psychologica, 298-320.