Uzależnienie internetowe młodzieży i dzieci - czy młodzież i dzieci są bezpieczne w świecie wirtualnym?
[Internet’s addiction young people and children - are young people and children are safe in the virtual world?]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Piotrków Trybunalski
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Bezpieczeństwo w warunkach zmian społecznych, cywilizacyjnych i kulturowych
Redaktorzy: Sylwester Bębas, Paweł Kowalski
Streszczenie: Internet jako zjawisko społeczne i wertykalne liczy sobie dopiero niewiele lat, lecz jako pojęcie jest w rzeczywistości starsze niż większość jego użytkowników, ponieważ narodził się w latach 60., już zanim ukuto żargonowe określenie „infostrada”. Internet daje wielkie możliwości w komunikowaniu się i koordynowaniu różnego rodzaju akcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych mediów, stał się on całkowicie niezależny od wszelkiego rodzaju grup nacisku i daje nieograniczone możliwości w propagowaniu swoich idei. Przez swoją siłę staje się zagrożeniem dla dzieci i młodzieży, a także dla osób starszych. Od internetu można się uzależnić, gdy korzysta się z jego usług w nieopanowany sposób bez kontroli np. rodziców. Bezpieczeństwo informatyczne (BI) funkcjonuje w łączności z wieloma tradycyjnymi rodzajami bezpieczeństwa w państwie. Potrzeba takiego bezpieczeństwa, gdyż w Internecie są zagrożone państwa, wojsko czy inne instytucje społeczne. Kraje były, są i będą szpiegowane. Powoli jednak zmienia się sposób pozyskiwania wszelkiej informacji. Rozwój technologii informatycznej pozwala na ograniczenie liczby szpiegów wysyłanych do konkretnych misji i zadań. Można to robić w sposób informatyczny. Prowadzi się także wielkie strategiczne wojny i terror w Internecie. Artykuł przedstawia następujące zagadnienia: Wprowadzenie; 1. Bogactwo informacji w sieci internetowej; 2. Pułapki w Internecie; 3. Przyzwyczajenie staje się silnym nałogiem – uzależnienie; 4. Dziecko niewolnikiem sieci internetowej; 5. Zagrożenia rozwoju osobowości; 6. Internet drogą na skróty i na łatwiznę u młodych ludzi. Podsumowanie.
Słowa kluczowe: Internet, dzieci, młodzież, uzależnienie