Stefan Szymik

[“Behold, an Israelite indeed” (John 1:47). The Emblematic Function of Nathanael in the Forth Gospel]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Częstochowa
Rok wydania: 2019
Tytuł publikacji: „Dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1,24). Księga Pamiątkowa Księdza Profesora Antoniego Paciorka z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa
Redaktorzy: Grzegorz Baran
Streszczenie: Celem artykułu jest opisanie symbolicznej (figuratywnej) funkcji i roli Natanaela w czwartej Ewangelii. W pierwszym punkcie autor omawia J 1,43-51 jako jednostkę literacką i teologiczną bogatą w elementy typowe dla literackiego języka i stylu ewangelisty. Następnie analizuje sukcesywnie wszelkie informacje na temat Natanaela, opierając się na zasadach wypracowanych przez analizę narracyjną. Wprawdzie brak w tekście charakterystyki Natanaela wyrażonej wprost przez ewangelistę, ale mamy opisane jego postawy, czyny i słowa (por. w. 49) oraz informacje podane przez innych: Filipa (w. 45-46) i głównie Jezusa (ww. 47-48. 50-51). Zdaniem autora artykułu, Natanael jest osobą reprezentującą jeden z ponadczasowych „typów" uczniów Jezusa, jak podobnie są nimi Piotr, Nikodem, Matka Jezusa i inni. Będąc prawdziwie Izraelitą i uczonym w Piśmie, Natanael jest prefiguracją i prawzorem Żydów zaproszonych do wiary w Jezusa jako Syna Bożego i Króla Izraela (Jan 1,49; por. Ps 2,7-8).
Słowa kluczowe: Ewangelia św. Jana, J 1,43-51, uczniowie Jezusa, Natanael, wiara
Dostęp WWW: http://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:4699474&fromLocationLink=false&theme=nukat

author = "Stefan Szymik",
title = "„Oto prawdziwy Izraelita” (J 1,47). Paradygmatyczna funkcja Natanaela w czwartej Ewangelii",
journal = "",
year = "2019",

Szymik, S. (2019). „Oto prawdziwy Izraelita” (J 1,47). Paradygmatyczna funkcja Natanaela w czwartej Ewangelii. , 451-463.