Stanisław Dyk

Wymowa Lekcjonarza Mszalnego okresu zwykłego w ciągu roku, cyklu A
[An outline of the Mass Lectionary for Ordinary Time during the Year, Cycle A]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2011
Tytuł publikacji: „Veritatem in caritate”. Księga Jubileuszowa z okazji 70. Urodzin Księdza Biskupa Profesora Jana Śrutwy
Redaktorzy: Wacław Depo Marian Leszczyński Tadeusz Guz Paweł Marzec
Streszczenie: Podstawowym wymogiem, jaki stoi przed przepowiadaniem homilijnym jest wierność Bożemu objawieniu zawartemu w tekstach świętych. W przygotowaniu homilii punkt odniesienia stanowić powinna także wszelka pedagogia, z jaką Kościół czyta i interpretuje słowo Boże w różnych okresach roku liturgicznego. Pedagogia Lekcjonarza okresu zwykłego polega na ukazaniu życia i nauki Jezusa w sposób właściwy dla danego ewangelisty synoptycznego. Lekcjonarz cyklu A zawiera lectio continua lub semicontinua Ewangelii wg św. Mateusza uzupełnionej przez pozostałe lektury, które z całego bogactwa perykopy ewangelicznej podkreślają jeden bądź dwa aspekty, jakie powinny stać się zasadniczą treścią homilii. Ewangelia ta została rozłożona w Lekcjonarzu na sześć sekcji tematycznych. Pierwszą z nich stanowi objawienie Jezusa posłusznego Ojcu i pierwsze powołania uczniów (Chrzest Pański, niedziele II-III). Kolejne pięć sekcji oparte jest na pięciu mowach Jezusa, których celem jest podkreślenie innego aspektu królestwa Bożego i przedstawia się następująco: mowa programowa kreśląca obraz doskonałego ucznia (niedziele IV-IX); mowa misyjna (niedziele X-XIV); zbiór przypowieści o tajemnicy królestwa Bożego (niedziele XV-XVII); mowa eklezjalna, w której Jezus określa tu reguły dotyczące relacji uczniów we wspólnocie (niedziele XVIII-XXIV); mowa eschatologiczna (niedziele XXXI-XXXIII, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata). Takie są to główne fazy rozwoju Mateuszowego orędzia, które powinien śledzić kaznodzieja, aby jego przepowiadanie mogło przeprowadzić wiernych przez itinerarium wiary zawarte w tym okresie liturgicznym.
Słowa kluczowe: Cykl liturgiczny A, liturgia, lekcjonarz, homilia.