Tekla z Wodzickich Małachowska jako protektorka Towarzystwa Dobrocznności w Krakowie. Przyczynek do biografii
[Tekla Wodzicki Małachowska as a protector of the Charitable Society in Krakow. Contribution to the biography]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY (ISSN: 0137-6136)
Współautorzy: Elżbieta Krzewska
Rok wydania: 2015
Tom: 34
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 123-140
Streszczenie: Bohaterką tekstu jest Tekla z Wodzickich Małachowska (1764–1829), córka Eliasza, starosty krakowskiego, i Ludwiki z Wielopolskich. Tekla była drugą żoną Piotra Małachowskiego (ok. 1730–1799), wojewody krakowskiego. Po śmierci męża zamieszkała w Stopnicy pod Krakowem. Do życia publicznego powróciła w okresie Księstwa Warszawskiego. Wtedy przeniosła się do Krakowa. Włączyła się w działania przy organizacji Towarzystwa Dobroczynności. W lutym 1817 roku została pierwszą prezeską Towarzystwa. Troszczyła się o swoich podopiecznych, organizowała koncerty charytatywne, bale, na których zbierała pieniądze dla Towarzystwa. Walory osobiste i działalność społeczno-charytatywna zyskały jej powszechny szacunek. Do grona przyjaciół zaliczali ją nie tylko przedstawiciele rodów magnackich osiadłych w Krakowie, ale także czołowi intelektualiści epoki, m.in. Jan Śniadecki. Testamentem zapisała 12 tys. złp na edukację dzieci w Niedźwiedziu. Zmarła 22 grudnia 1929 roku, pochowana obok męża w Niedźwiedziu. Towarzystwo było bardzo wdzięczne protektorce za opiekę, dlatego 11 lutego 1821 roku uchwaliło, aby malowane na blasze portrety jej i Stanisława Mieroszewskiego zawiesić w kaplicy ubogich na Wawelu. Portrety te, odbite na miedzi, później rozpowszechnione zostały wśród członków towarzystwa. Po śmierci Małachowskiej 16 stycznia 1830 roku w kaplicy ubogich odprawiono żałobne nabożeństwo za jej duszę. Wygłoszone na nim wtedy kazanie ku czci Tekli Małachowskiej kilka lat później wpisano do pamiątkowej Księgi zmarłych dobroczyńców Towarzystwa.
Słowa kluczowe: Tekla z Wodzickich Małachowska, Towarzystwo Dobroczynności w Krakowie, filantropia
Dostęp WWW: https://journals.umcs.pl/lrp/article/download/1847/1418



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Ryszard Skrzyniarz and Elżbieta Krzewska",
title = "Tekla z Wodzickich Małachowska jako protektorka Towarzystwa Dobrocznności w Krakowie. Przyczynek do biografii",
journal = "LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY",
year = "2015",
number = "1",
pages = "123-140"
}

Cytowanie w formacie APA:
Skrzyniarz, R. and Elżbieta Krzewska(2015). Tekla z Wodzickich Małachowska jako protektorka Towarzystwa Dobrocznności w Krakowie. Przyczynek do biografii. LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY, 1, 123-140.