[Zygmunt Kukulski, Stefan Kunowski and Teresa Kukołowicz: Three Pillars of Education for Teachers at the Catholic University of Lublin (KUL)]

Czasopismo: Biografistyka Pedagogiczna (ISSN: 2543-6112)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem artykułu było ukazanie roli i wkładu Zygmunta Kukulskiego, Stefana Kunowskiego i Teresy Kukołowicz w rozwój pedagogiki na kul. Powstała w 1920 r. Katedra Pedagogiki była drugą katedrą w Polsce po Uniwersytecie Poznańskim. W powstanie i rozwój pedagogiki na kul zaangażował się prof. Kukulski. Niestety druga wojna światowa przerwała funkcjonowanie tejże dyscypliny naukowej na kul. Od 1944 r. odnowieniem i utrzymaniem mimo przeciwności systemu komunistycznego w Polsce zajął się prof. Stefan Kunowski. Czynił próby stworzenia instytutu badawczego, ale bezskutecznie. W 1981 r. nadarzyła się okazja reaktywowanie i rozwijanie pedagogiki na KUL do czego przyczyniła się prof. Teresa Kukołowicz. To trzy filary pedagogiki na KUL w latach 1920–2000. Mimo trudności, wyrzeczeń a czasami upokorzeń nie poddali się w najtrudniejszych czasach dla Polski i nauki polskiej tworząc, reaktywując i rozwijając pedagogikę na KUL.
Słowa kluczowe: Zygmunt Kukulski, Stefan Kunowski, Teresa Kukołowicz, pedagogika, Katedra Pedagogiki na KUL
Dostęp WWW: http://biografistykapedagogiczna.pl/index.php/pl/component/phocadownload/category/4-tom-3-2018-wyd-3?download=70:17-skrzyniarz-bp-3-2018

author = "Ryszard Skrzyniarz",
title = "Zygmunt Kukulski, Stefan Kunowski i Teresa Kukołowicz – ich rola w rozwoju pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim",
journal = "Biografistyka Pedagogiczna",
year = "2018",

Skrzyniarz, R. (2018). Zygmunt Kukulski, Stefan Kunowski i Teresa Kukołowicz – ich rola w rozwoju pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Biografistyka Pedagogiczna, 1, 239-256.