Modlitwa i jej rozumienie w życiu studentów. Uwagi pedagogiczne
[Prayer and Its Understanding in Student Life. Pedagogical Remarks]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Biografistyka Pedagogiczna (ISSN: 2543-6112)
Rok wydania: 2017
Tom: 2
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 295-320
Streszczenie: XX i XXI wiek to czas, w którym świat pogrąża się w doktrynach laicyzmu, ateizmu i współczesnych filozofii odrzucających Boga. We współczesnym zagubieniu, jakim jest odchodzenie od wiary, bombardowanie ludzi ciągle zbliżającym się końcem świata, rosnącym okultyzmem, człowiek współczesny, a zwłaszcza młodzież jest coraz bardziej zagubiona. Dlatego zapytałem studentów, czym dla nich jest modlitwa, jak ją definiują, w jaki sposób się modlą, o co się modlą i czy uważają, że ich modlitwy są wysłuchiwane. Studenci wyróżnili kilka typów modlitwy: chwalebną i dziękczynną oraz błagalną i przebłagalną. Modlitwa jest dla nich ważnym wyrazem dojrzałości osobowej oraz duchowej i jest także świadectwem rozumienia swojej egzystencjalnej sytuacji. Dostrzegają, że modlitwa jest rzeczywistością łączącą to co nadprzyrodzone z tym co w człowieku naturalne i ludzkie, jest wyrazem transcendencji osoby ale przede wszystkim także wyrazem i doświadczeniem swojej podmiotowości oraz zależności od Boga. Jest ona także rodzajem ludzkiej decyzji i jest też pewnym osądem nad sobą i światem w kontekście tego jak się ten świat rozumie i jak ujmuje się jego relację do Boga. Modlitwa jako akt religijny łączący człowieka z Bogiem nie może być pomijana w dyskursie pedagogicznym. Ma ona swoje miejsce w pedagogice modlitwy oraz wychowaniu człowieka do modlitwy. Pedagogiczny wymiar modlitwy jest ukazany na gruncie antropologicznym poprzez prezentację relacji jaka jest między człowiekiem a Bogiem (celem i spełnieniem się ludzkiej osoby). Modlitwa jest nie tylko potwierdzeniem otwartości człowieka na Boga (istnieniu człowieka dzięki Bogu, ku Bogu, dla Boga, pragnienie Go i spełnienie się w Bogu) – ale wymaga pracy, formacji człowieka do modlitwy – a to jest zadaniem pedagogiki.
Słowa kluczowe: modlitwa, studenci, ankieta, badania biograficzne, Jacek Woroniecki
Dostęp WWW: http://www.biografistykapedagogiczna.pl/index.php/pl/component/phocadownload/category/2-tom-2-2017-wyd-2?download=42:18-skrzyniarz-bp-2



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Ryszard Skrzyniarz",
title = "Modlitwa i jej rozumienie w życiu studentów. Uwagi pedagogiczne",
journal = "Biografistyka Pedagogiczna",
year = "2017",
number = "1",
pages = "295-320"
}

Cytowanie w formacie APA:
Skrzyniarz, R. (2017). Modlitwa i jej rozumienie w życiu studentów. Uwagi pedagogiczne. Biografistyka Pedagogiczna, 1, 295-320.