Czasopismo: European Journal of Science and Theology (ISSN: 1841-0464)
Współautorzy: Bartłomiej Krzos
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Artykuł oparty jest na badaniu ankietowym przeprowadzonym w połowie 2021 roku na grupie 400 uczniów szkół średnich z terenów wiejskich i małomiasteczkowych południowo-wschodniej Polski, czyli Małopolski, obszaru tradycyjnie religijnego i katolickiego. Zbadano występowanie lęku wywołanego pandemią oraz religijną reakcję na niego. Poprzedziła ją analiza tekstów i artykułów o podobnej tematyce, które ukazały się w okresie pandemii. Pokazują skalę zagrożenia, związany z nim strach i niepewność oraz możliwe reakcje, w tym religijne. W Polsce panuje przekonanie, że głęboko zakorzeniona religijność młodzieży zanika lub ukrywa się wyłącznie pod wpływem czynników zewnętrznych i może odrodzić się, gdy zaistniała sytuacja będzie do tego stymulować. Powstanie tradycyjnej religijności inspirowane jest sytuacjami emocjonalnie pozytywnymi, takimi jak zjazdy, spotkania i pielgrzymki, lub sytuacjami emocjonalnie negatywnymi, takimi jak wojna, choroba, zagrożenie życia i zdrowia. Za taką sytuację bez wątpienia można uznać pandemię. Badania wśród młodzieży diecezji sandomierskiej mają na celu wykazanie, na ile słuszne jest założenie dotyczące tradycyjnej religijności obszarów wiejskich i małomiasteczkowych Małopolski, powszechnie funkcjonujące w programach duszpasterskich Episkopatu Polski, oraz na ile i w jaki sposób przejawia się tradycyjna religijność siebie i działa w trudnych czasach.
Słowa kluczowe: religia, covid, lęk, wiejskie, uczniowie

author = "Roman Janiec and Bartłomiej Krzos",
title = "Traditional religiousness of youth from small-town and rural areas of lesser Poland in the face of the fear of illness and death related to the Covid pandemic",
journal = "European Journal of Science and Theology",
year = "2023",

Janiec, R. and Bartłomiej Krzos(2023). Traditional religiousness of youth from small-town and rural areas of lesser Poland in the face of the fear of illness and death related to the Covid pandemic. European Journal of Science and Theology, 59-75.