Long-Term and Institutional Care: A Global Perspective and Imperative

Czasopismo: Review of European and Comparative Law (ISSN: 2657-5949)
Współautorzy: K. Kucharska
Rok wydania: 2023
Tom: vol 55
Numer czasopisma: No. 4
Streszczenie: Badanie koncentruje się na prawnych aspektach długoterminowej opieki (LTC) i instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi. Bada możliwość uznania usług LTC dla seniorów za odrębne prawo człowieka, potencjalnie poprzez konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych. Analizuje istnienie i kluczowe składniki prawa do LTC, bada minimalne standardy jego badania, wdrożenia i egzekwowania. Dodatkowo, bada specyficzne prawa seniorów, które przyczyniają się do prawa do opieki nad osobami zależnymi, jednocześnie rozważając intersekcjonalność tego prawa i jego związek z innymi prawami człowieka. Badanie to bada ramy prawne chroniące prawo do LTC w różnych krajach i ocenia rozwiązania prawne wynikające z ogólnych instrumentów prawnych i specjalnych standardów, zwłaszcza tych dotyczących osób niepełnosprawnych. Ponadto, omawia proponowane ustawy mające na celu zachowanie godności seniorów i zapobieganie niepotrzebnym badaniom i nadużyciom. W końcu badanie ocenia, czy prawo do LTC jest niezależnym prawem, czy rozszerzeniem praw do opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego.
Słowa kluczowe: Długoterminowa opieka domowa, Instytucjonalna opieka, Starzenie się, Niepełnosprawność, Reforma długoterminowej opieki, Prawo opieki zdrowotnej, Zarządzanie społeczeństwem, Prawo zdrowia globalnego
DOI: https://doi.org/10.31743/recl.16345

author = "Robert Tabaszewski and K. Kucharska",
title = "Long-Term and Institutional Care: A Global Perspective and Imperative",
journal = "Review of European and Comparative Law",
year = "2023",
number = "No. 4",

Tabaszewski, R. and K. Kucharska(2023). Long-Term and Institutional Care: A Global Perspective and Imperative. Review of European and Comparative Law, No. 4, 163-187.