The role of local and regional authorities in prevention and control of NCDs: the case of Poland

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: BMC International Health and Human Rights (ISSN: 1472-698X)
Rok wydania: 2020
Tom: 20
Numer czasopisma: 17
Strony od-do: 1-20
Streszczenie: Wolność człowieka od NCDs, jest niewątpliwym składnikiem prawa człowieka do zdrowia. Obecnie liczne instrumenty prawa międzynarodowego zobowiązują władze krajowe, zarówno na szczeblu centralnym i regionalnym, do podjęcia odpowiednich kroków w celu zapobiegania i niwelowania ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych: nowotworów, chorób układu krążenia, alergii, czy cukrzycy. WHO rozumie przez to prawo do zdrowia nie tylko wolność od powyższych chorób, ale również możliwość skorzystania przez każdego człowieka ze wszystkich dostępnych środków, które pozwolą osiągnąć mu optymalny stan zdrowia, wolnego od nałogów, uzależnień i negatywnych determinantów zdrowia. Poza Konstytucją WHO, standard zasadniczy wolności człowieka od czynników wpływających na jego zdrowie indywidualne i społeczne wyznacza the International Bill of Rights: art. 25 ust. 1 UDHR, art. 7 ICCPR i art. 12 ICESCR. Wolność od czynników zwiększających zapadalność na NCDs HRC potwierdził już w decyzji w sprawie André Brun v. France w 2006 r. Obowiązek władz krajowych wszystkich szczebli dotycząca zapobieganiu NCDs pośrednio potwierdzają również wszystkie instrumenty regionalne (zob. tabela). W systemie europejskim wolność od chorób endemicznych i pandemicznych explicite określa art. 35 CFR i art. 11 ESC. Ten ostatni przepis nakłada władze krajowe wszystkich szczebli obowiązek podejmowania działań prewencyjnych przed skutkami NCDs (cel pierwszy i trzeci), a w dalszej kolejności zobowiązuje do zapewnienia określonego standardu ochronnego przed (cel drugi). Adresatem tego zobowiązania są władze publiczne, rozumiane nie tylko jako rząd, ale jako wszelkie podmioty, organy i instytucje o państwowym lub samorządowym charakterze.
Słowa kluczowe: NCDs, chroroby cywilizacyjne, determinanty zdrowia, prawo do zdrowia, władze lokalne i regionalne, paradoks zdrowia, Polska, systemy zdrowotne
Dostęp WWW: https://bmcinthealthhumrights.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12914-020-00238-8
DOI: 10.1186/s12914-020-00238-8



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Robert Tabaszewski",
title = "The role of local and regional authorities in prevention and control of NCDs: the case of Poland",
journal = "BMC International Health and Human Rights",
year = "2020",
number = "17",
pages = "1-20"
}

Cytowanie w formacie APA:
Tabaszewski, R. (2020). The role of local and regional authorities in prevention and control of NCDs: the case of Poland. BMC International Health and Human Rights, 17, 1-20.