Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI/AGI) – zagrożenia, wymagania i wyzwania dla bezpieczeństwa
[Generative Artificial Intelligence (GenAI/AGI) – Threats, Requirements, and Challenges for Security]
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanyCzasopismo: Fides, Ratio et Patria. Studia toruńskie (ISSN: 2392-1463)
Współautorzy: Krzysztof Michalski
Rok wydania: 2023
Tom: 19
Strony od-do: 45-60
Streszczenie: W artykule przeglądowym omówiono obawy związane z żywiołowym rozwojem i upowszechnianiem systemów bazujących na generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) oraz ich wpływem na bezpieczeństwo, a także dotychczasowe wysiłki regulacyjne zmierzające do narzucenia ograniczeń w rozwijaniu i stosowaniu takich rozwiązań w trosce o poszanowanie podmitowości człowieka oraz ważnych ludzkich dóbr oraz ich rezultaty. Rozbieżności w percepcji, ocenie i akceptacji zagrożeń wynikające z odmiennych wizji bezpieczeństwa są czynnikiem utrudniającym polityczny konsensus w kwestiach nieodzowności i zasięgu interwencji regulacyjnych oraz pilności ich podjęcia, co przejawia się w analizowanych próbach regulacyjnych. Autorzy stawiają tezę, że redukowanie bezpieczeństwa związanego z GenAI tylko do cyberbezpiezenstwa samo w sobie stanowi zagrożenie. W konkluzjach autorzy postulują zainicjowanie edukacji dotyczącej przedmiotu tak, aby było możliwe zintensyfikowanie społecznego i politycznego dialogu oraz zacieśnienie współpracy decydentów, przemysłów dostarczających rozwiązania z zakresu GenAI i użytkujących takie rozwiązania, a także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w celu wyznaczenia priorytetów dla dalszego postępu na polu GenAI gwarantujących, że technologie te będą rozwijane i użytkowane wyłącznie w imię (integralnie pojętego) dobra człowieka.
Słowa kluczowe: algorytmy samouczące, przemysł IT, polityka technologiczna, ocena technologii, prawa człowieka, bezpieczeństwo danych i ochrona prywatności
Dostęp WWW: https://czaz.akademiazamojska.edu.pl/index.php/frp/article/view/2562
DOI: https://doi.org/10.56583/frp.2562
Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Rafał Lizut and Krzysztof Michalski",
title = "Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI/AGI) – zagrożenia, wymagania i wyzwania dla bezpieczeństwa",
journal = "Fides, Ratio et Patria. Studia toruńskie",
year = "2023",
pages = "45-60"
}
Cytowanie w formacie APA:
Lizut, R. and Krzysztof Michalski(2023). Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI/AGI) – zagrożenia, wymagania i wyzwania dla bezpieczeństwa. Fides, Ratio et Patria. Studia toruńskie, 45-60.