Dopuszczalność licytacyjnej sprzedaż lokalu na żądanie wspólnoty mieszkaniowej w świetle Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Uwagi na tle postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2010 r.)
[Auctioning off real esteta by owners' association]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Abiit, non obiit : księga poświęcona pamięci księdza profesora Antoniego Kościa
Redaktorzy: Antoni Dębiński, Piotr Stanisz, Tomasz Barankiewicz, Jadwiga Potrzeszcz, Wojciech Sz. Staszewski, Anna Szarek-Zwijacz, Monika Wójcik
Strony od-do: 1305-1319
Streszczenie: Artykuł podejmuje rozważania na temat zgodności art. 16 ust. 1 u.w.l. z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zakresie, w jakim przewiduje uprawnienie wspólnoty mieszkaniowej do żądania w trybie procesu sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów k.p.c. z powodu długotrwałego zalegania przez właściciela z zapłatą należnych od niego opłat. Punktem wyjścia rozważań jest postanowienie TK z 21 września 2010 r. oraz zaprezentowane w związku z nim stanowiska skarżącego Sądu Rejonowego, Prokuratora Generalnego i Marszałka Sejmu. Zdaniem wnioskodawcy, popartym przez Prokuratora Generalnego art. 16 ust. 1. u.w.l. jest radykalną ingerencją w sferę chronionego konstytucyjnie prawa własności przewidzianą w art. 64 ust. 2 Przeciwne stanowisko jest prezentowane przez Marszałka Sejmu i zasadniczo przez doktrynę. Sporny przepis ma za zadanie zagwarantować sprawne funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej, a tym samym zapewnić ochronę podlegających konstytucyjnej trosce praw własności lokali pozostałych właścicieli. Taki wynik wykładni art. 16 u.w.l. pozwala uznać, że przewidziane w nim ograniczenie prawa własności właściciela licytowanego lokalu znajduje konstytucyjne uzasadnienie w przewidzianej w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP wartości, jaką są wolności i prawa innych osób. Stosowanie art. 16 u.w.l. powinno uwzględniać normy konstytucyjne chroniące własność, co wzmocni ochronę prawa własności. Inną sprawą są zmiany de lege ferenda dotyczące docelowego kształtu spornego przepisu, które powinny wyraźnie uczynić z niego „ostateczny” środek ochrony wspólnoty mieszkaniowej i praw własności zrzeszonych w niej członków.
Słowa kluczowe: własność lokali, licytacyjna sprzedaż lokalu, Konstytucja RP



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Piotr Zakrzewski",
title = "Dopuszczalność licytacyjnej sprzedaż lokalu na żądanie wspólnoty mieszkaniowej w świetle Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Uwagi na tle postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2010 r.)",
journal = "",
year = "2013",
pages = "1305-1319"
}

Cytowanie w formacie APA:
Zakrzewski, P. (2013). Dopuszczalność licytacyjnej sprzedaż lokalu na żądanie wspólnoty mieszkaniowej w świetle Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Uwagi na tle postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2010 r.). , 1305-1319.