Piotr Kopiec

To Go the Peripheries! Looking for the Contribution of the Non-Western Cultural Patterns to the Ecumenical Movement

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Teologii Ekumenicznej (ISSN: 2081-6731)
Rok wydania: 2014
Tom: 61
Numer czasopisma: 7
Strony od-do: 115-129
Streszczenie: Wzory kulturowe wywodzące się spoza cywilizacji zachodniej odgrywają coraz większą rolę w społecznym zaangażowaniu Światowej Rady Kościołów. Jest to z pewnością znak wzrastającego wpływu chrześcijan z krajów pozaeuropejskich. Wzory kulturowe, które oni promują, wydają się być chrześcijanom z Europy obce. Mogą również jawić się jako kontrowersyjne, jako że niekiedy są wykorzystywane z powodów politycznych. Jednak, równia pochyła cywilizacji zachodniej, zdająca się być coraz głębsza, przynagla do poszukiwania nowych obrazów i kategorii antropologicznych. Artykuł naświetla dwie szczególnie istotne koncepcje Sumak Kawsay i Ubuntu i stawia pytanie, na ile mogą być one wykorzystane przez ruch ekumeniczny w stawianiu czoła wyzwaniom ponowoczesnego świata.
Słowa kluczowe: Światowa Rada Kościołów, ekumenizm, Sumak Kawsay, Ubuntu, ponowoczesny



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Piotr Kopiec",
title = "To Go the Peripheries! Looking for the Contribution of the Non-Western Cultural Patterns to the Ecumenical Movement",
journal = "Roczniki Teologii Ekumenicznej",
year = "2014",
number = "7",
pages = "115-129"
}

Cytowanie w formacie APA:
Kopiec, P. (2014). To Go the Peripheries! Looking for the Contribution of the Non-Western Cultural Patterns to the Ecumenical Movement. Roczniki Teologii Ekumenicznej, 7, 115-129.