Piotr Kopiec

Kwestia pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem w kontekście nauczania moralnego Kościoła Anglii
[The Burial of Miscarried and Stillborn Children in the Light of the Moral Teachings of the Church of England]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Miejsce: Poznań
Rok wydania: 2023
Tytuł publikacji: Odeszły, aby żyć wiecznie... Pogrzeb dziecka poronionego w dyscyplinie pastoralnej wybranych denominacji chrześcijańskich.
Streszczenie: Zagadnienie pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem jest coraz częściej obecne w dyskusjach na łonie Kościołów, należących do tradycji anglikańskiej. Obserwacje duchownych potwierdzają rosnącą liczbę próśb rodziców o modlitwę i celebrację nabożeństwa w takich sytuacjach, co pobudza Kościoły do intensywniejszej refleksji teologicznej nad tym tematem. Artykuł prezentuje stanowisko Kościoła w Anglii (oraz Kościoła Irlandii) odnośnie do pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem, osadzając je w kontekście stosunku Kościoła do przerywania ciąży oraz szerzej, natury jego moralnego nauczania. W tle przedstawianych informacji dotyczących powyższego stanowiska, pobrzmiewają obserwacje, dotyczące społeczeństwa brytyjskiego i przemian, którym ono podlega.
Słowa kluczowe: pogrzeb, poronienie, wczesne urodzenie, aborcja, anglikański, Kościół Anglii