Katechetyczne funkcje pielgrzymki maturzystów
[Catechetic functions pilgrimages of the pupils who are going to take secondary school-leaving examinations]

Czasopismo: Roczniki Pastoralno-Katechetyczne (ISSN: 2081-1829)
Rok wydania: 2012
Numer czasopisma: 4(59)
Streszczenie: Pielgrzymka jest symbolem wędrówki człowieka – homo viator – śladami Zbawiciela. Oznacza opuszczenie samego siebie, aby wyjść na spotkanie z Bogiem. Na pielgrzymi szlak wyruszają maturzyści. Pielgrzymują na Jasną Górę, aby tam liczne sprawy osobiste, powiązać modlitwą przed obliczem Matki Bożej. Pielgrzymka ta ukazuje wielkie znaczenie katechetyczne. Na poszczególnych jej etapach realizują się kolejne funkcje katechezy: nauczania, wychowania, wtajemniczenia, które organicznie łączą się z procesem ewangelizacji. Doniosłe znaczenie dla posługi katechetycznej ma więc harmonijne powiązanie nauki religii w szkole i katechezy parafialnej z pielgrzymką maturzystów. Jest ona wspólnotową celebracją wiary przez młodzież, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Jest drogą poznawania Chrystusa – drogą do własnego wewnętrznego świata osobowego.
Słowa kluczowe: pielgrzymka, sanktuarium, maturzyści, katecheza, nauczanie, wychowanie, wtajemniczenie, ewangelizacja

author = "Piotr Goliszek",
title = "Katechetyczne funkcje pielgrzymki maturzystów",
journal = "Roczniki Pastoralno-Katechetyczne",
year = "2012",
number = "4(59)",

Goliszek, P. (2012). Katechetyczne funkcje pielgrzymki maturzystów. Roczniki Pastoralno-Katechetyczne, 4(59), 207-225.