Medycyna spersonalizowana dla katechetów
[Personalized Medicine for Catechists]

Artykuł popularnonaukowy w czasopiśmie

Czasopismo: Przegląd Uniwersytecki (ISSN: 0866-9961)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Celem medycyny jest jej personalizacja rozumiana jako odpowiednia diagnostyka i terapia dla konkretnego pacjenta i we właściwym czasie. Medycyna spersonalizowana pozwala zindywidualizować leczenie, dopasowując je do konkretnej choroby u konkretnej osoby. Jej zasadniczym celem jest dostarczenie odpowiedniego leku choremu w odpowiednim czasie. Nowość medycyny spersonalizowanej „opiera się na przekonaniu, że choroby są heterogeniczne począwszy od przyczyn ich występowania, przez dynamikę ich przebiegu aż po odpowiedź na leczenie. Choroba każdej osoby może być wyjątkowa i z tego względu potrzebne jest indywidualne podejście. Strategiczną rolę w medycynie spersonalizowanej odgrywają markery molekularne, testy genetyczne oraz testy farmakogenetyczne. Ta zindywidualizowana diagnostyka wsparta przez wymienione testy pozwala z kolei dobrać właściwą terapię (celowaną) dla właściwego pacjenta z konkretną chorobą we właściwym czasie.
Słowa kluczowe: medycyna personalizowana, osoba, personalizm, pacjent, teologia, diagnostyka, terapia, leczenie, lek, markery molekularne, testy genetyczne, testy farmakogenetyczne, pradygmat, etyka, prawo
Dostęp WWW: https://www.kul.pl/files/1120/przeg_XXX_nr_183_strona.%5B2%5D.pdf

author = "Piotr Goliszek",
title = "Medycyna spersonalizowana dla katechetów ",
journal = "Przegląd Uniwersytecki",
year = "2020",

Goliszek, P. (2020). Medycyna spersonalizowana dla katechetów . Przegląd Uniwersytecki, 1, 26-27.