Paweł Kot

[Self-efficacy and perceived sources of stress related to studying]

Czasopismo: Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (ISSN: 0239-4375)
Współautorzy: Monika Armuła
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Cel badań. Przekonanie o własnej skuteczności może determinować funkcjonowanie człowieka w różnych sytuacjach życiowych. Przekonanie o własnej skuteczności w roli studenta może być związane ze spostrzeganiem wymagań tej roli jako potencjalnych źródeł stresu w grupie osób uczących się. Sytuacje przekraczające możliwości studentów określane są jako potencjalne źródła stresu. Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 386 studentów, w tym 260 kobiet i 126 mężczyzn (M = 22,02; SD = 2,01). Wykorzystano w nim skalę Student ze Skali Przekonania o Własnej Skuteczności w Rolach Życiowych oraz Skalę Oceny Sytuacji Trudnych na Studiach. Wyniki i wnioski. Analizy powoliły wykazać różnice między studentami różnych lat w stopniu nasilenia przekonania o własnej skuteczności w roli studenta oraz nasilenia stresu w sytuacjach trudnych związanych ze studiowaniem. Przekonanie o własnej skuteczności jest ujemnie skorelowane z nasileniem spostrzeganych źródeł stresu.
Słowa kluczowe: skuteczność, rola życiowa, student, źródła stresu
Dostęp WWW: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-a4979bc2-ba9c-44d1-a795-e317a1d42c12/c/RN_58_67_78.pdf

author = "Paweł Kot and Monika Armuła",
title = "Przekonanie o własnej skuteczności a postrzegane źródła stresu związanego ze studiowaniem",
journal = "Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu",
year = "2017",

Kot, P. and Monika Armuła(2017). Przekonanie o własnej skuteczności a postrzegane źródła stresu związanego ze studiowaniem. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 67-78.