Paweł Kot

[Personality traits and preference of the type of organizational culture in people in early adulthood]

Czasopismo: Prace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości (ISSN: 2084-2686)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Celem niniejszego opracowania jest badanie związku cech osobowości z preferowanym typem kultury organizacyjnej firmy, w której osoby chciałyby pracować. Badaniami objęto grupę 161 pracowników (83 kobiety i 78 mężczyzn) różnych organizacji w okresie wczesnej dorosłości. W badaniu wykorzystano Kwestionariusz Osobowości Eysencka oraz Kwestionariusz do Oceny Kultury Organizacji Cameron i Quinn. Wyniki wskazują na występowanie zależności między cechami osobowości młodych dorosłych, a preferowanymi przez nich typami kultury organizacyjnej. Ekstrawertycy preferują kulturę organizacyjną rynku, introwertycy wybierają kulturę organizacyjną klanu, a osoby o niskiej neurotyczności adhokrację. Otrzymane wyniki mogą być użyteczne dla osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Istotne jest by w procesie rekrutacji i zarządzania kapitałem ludzkim dbać o odpowiedniości między cechami osobowości pracowników a kulturą organizacyjną panującą w firmie.
Słowa kluczowe: kultura organizacyjna, cechy osobowości
Dostęp WWW: http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-40.pdf

author = "Paweł Kot",
title = "Cechy osobowości a preferencja typu kultury organizacyjnej u osób we wczesnej dorosłości. ",
journal = "Prace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości",
year = "2017",

Kot, P. (2017). Cechy osobowości a preferencja typu kultury organizacyjnej u osób we wczesnej dorosłości. . Prace Naukowe Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, 1, 181-199.