Czasopismo: Zhurnal Belorusskogo Gosudarstvennogo Universiteta. Matematika. Informatika (ISSN: 2520-6508)
Współautorzy: Evgeniya Alexandrova Blinova, Irina Yurevna Stashevskaya
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Mapy elektroniczne (e-mapy), będące zbiorem plików komputerowych, są główną formą reprezentacji informacji geograficznej dla użytkownika końcowego. Ważnym zadaniem jest ochrona e-map przed nieautoryzowanym użyciem lub modyfikacją. W artykule opisano steganograficzną metodę osadzania niewidocznego cyfrowego znaku wodnego w danych przestrzennych e-map w celu ochrony praw autorskich, zapewnienia integralności map lub udowodnienia ich autentyczności. Metoda ma zastosowanie do e-map w formatach Shapefile i GeoJSON. Polega na rozmieszczeniu dodatkowych punktów w obiektach przestrzennych (poligonach) e-mapy. W tym przypadku e-mapa jest wykorzystywana jako obiekt nośny, a współrzędne punktów są elementami kluczowych informacji transformacji steganograficznej. Ustanawia to związek między obiektami przestrzennymi na e-mapie, co zapewnia ich integralność. Rozważane są algorytmy prostych i odwrotnych transformacji steganograficznych. Opisano opracowany internetowy serwis StegoMap do realizacji umieszczania i wydobywania niewidocznego cyfrowego znaku wodnego na podstawie zaproponowanej metody.
Słowa kluczowe: e-mapy, steganografia, prawo autorskie, cyfrowy znak wodny, dane przestrzenne, format GeoJSON
Dostęp WWW: https://journals.bsu.by/index.php/mathematics/article/view/5309/5422
DOI: 10.33581/2520-6508-2023-1-76-87

author = "Pavel Urbanovich and Evgeniya Alexandrova Blinova and Irina Yurevna Stashevskaya",
title = "A steganographic method of embedding an identifier into the spatial data of an electronic map",
journal = "Zhurnal Belorusskogo Gosudarstvennogo Universiteta. Matematika. Informatika",
year = "2023",

Urbanovich, P. and Evgeniya Alexandrova Blinova and Irina Yurevna Stashevskaya(2023). A steganographic method of embedding an identifier into the spatial data of an electronic map. Zhurnal Belorusskogo Gosudarstvennogo Universiteta. Matematika. Informatika, 1, 76-87.