Компьютерные сети и сетевые технологии
[Computer networks and network technologies]

Podręcznik akademicki

Współautorzy: Romanenko DM
Miejsce: Minsk, Belarus
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Podręcznik w prosty i przystępny sposób przedstawia ogólne pojęcia i definicje z zakresu sieci i technologii komputerowych oraz opisuje elementy sieci. Podano najczęściej stosowane topologie fizyczne łączenia komputerów w sieci, główne metody dostępu do kanału komunikacyjnego oraz fizyczne nośniki transmisji danych stosowane w praktyce. Transmisja danych w sieci rozpatrywana jest w oparciu o bazowy model referencyjny OSI. Opisuje ogólne zasady leżące u podstaw budowy wszystkich sieci lokalnych, wyjaśnia zasady wymiany informacjami. Podano rodzaje urządzeń sieciowych, ich przeznaczenie oraz zasady działania. Badane są nowoczesne sieciowe systemy operacyjne, ich zalety i wady. Rozważane są podstawowe technologie budowy sieci bezprzewodowych, a także struktura Bluetooth i sieci komórkowych. Rozważane są metody i środki zapewnienia niezawodnego i bezpiecznego funkcjonowania sieci. Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunków technicznych. Może być przydatny dla studentów studiów licencjackich i magisterskich studiujących projektowanie, działanie i administrowanie sieciami i systemami komputerowymi.
Dostęp WWW: https://elib.belstu.by/handle/123456789/52756