Paulina Byzdra-Kusz

Działalność ziemian w strukturach Generalnego Gubernatorstwa Lubelskiego na przykładzie osoby hr. Jana Stanisława Łosia (1916-1918)
[ The Activity of Landowners in the Structures of the Military Government of Lublin based on the Example of Count Jan Stanisław Łoś (1916-1918)]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Rzeszów-Warszawa
Rok wydania: 2024
Tytuł publikacji: Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)
Redaktorzy: Marcin Bukała, Mariusz Krzysztofiński, Tomasz Pudłocki
Strony od-do: 60-71
Streszczenie: Po zajęciu Królestwa Kongresowego przez wojska austriackie i niemieckie nowi okupanci zaczęli ustanawiać własną administrację wojskową i cywilną. Austriacy utworzyli Generalne Gubernatorstwo Wojskowe z siedzibą w Lublinie. Do pracy w jego strukturach przybyli dobrze wykształceni synowie ziemian z zaboru austriackiego, najczęściej po studiach prawniczych. Jednym z nich był młody Jan Stanisław hr. Łoś, który szybko zaangażował się w działalność nieformalnej grupy polskich oficerów, do której należeli także Kazimierz Władysław Kumaniecki, Włodzimierz Kozubski i Leon Halban. Celem wojskowych – synów ziemian i urzędników zainspirowanych do działania przez prof. Michała Bobrzyńskiego, a wspieranych przez gen. Stanisława Szeptyckiego – była ochrona kraju i ludności polskiej. Zamierzali oni doprowadzić do przejęcia przez Polaków nieformalnej kontroli nad życiem gospodarczym i społecznym na terenie okupacji austriackiej, a także przeszkolić polską administrację na szczeblu gubernatorstwa i powiatów na wypadek podjęcia trudu tworzenia własnej państwowości. Za pomocą cichego sabotażu utrudniali wprowadzenie w życie niekorzystnych austriackich nakazów. Grupa stworzyła ważne instytucje gospodarcze GGW, takie jak Krajowa Rada Gospodarcza i Komitet Techniczny, a także miała wkład w rozeznanie planów generalnego gubernatora warszawskiego Hansa von Beselera oraz zablokowanie traktatu brzeskiego w lutym 1918 r.
Słowa kluczowe: Stanisław Łoś, ziemiaństwo, Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Lublinie, Lublin



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Paulina Byzdra-Kusz",
title = "Działalność ziemian w strukturach Generalnego Gubernatorstwa Lubelskiego na przykładzie osoby hr. Jana Stanisława Łosia (1916-1918)",
journal = "",
year = "2024",
pages = "60-71"
}

Cytowanie w formacie APA:
Byzdra-Kusz, P. (2024). Działalność ziemian w strukturach Generalnego Gubernatorstwa Lubelskiego na przykładzie osoby hr. Jana Stanisława Łosia (1916-1918). , 60-71.