Paulina Byzdra-Kusz

Między wizją a rzeczywistością. Sto lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
[Between idea and reality. One hundred years of Catholic University of Lublin]

Czasopismo: Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki (ISSN: 1509-0957)
Rok wydania: 2019
Streszczenie: W każdym z okresów w swej stuletniej historii KUL miał do odegrania inną rolę. Przed wojną był ważną placówką edukacyjną inteligencji katolickiej. W PRL – bastionem wolności naukowej i symbolem oporu wobec ideologii komunistycznej. Od 1989 r. stara się utrzymać katolicką tożsamość przy jednoczesnym otwarciu na nowoczesne modele kształcenia. Misja lubelskiej uczelni pozostaje jednak niezmienna, a jest nią kształcenie i moralna formacja inteligencji katolickiej oraz prowadzenie badań w harmonii wiary i rozumu.
Słowa kluczowe: Jan Paweł II, Katolicki Uniwersytet Lubelski, uniwersytet katolicki, historia, edukacja wyższa
Dostęp WWW: http://ihnpan.pl/wp-content/uploads/2020/09/2019-28-2-Byzdra_Kusz.pdf

author = "Paulina Byzdra-Kusz",
title = "Między wizją a rzeczywistością. Sto lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego",
journal = "Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki",
year = "2019",

Byzdra-Kusz, P. (2019). Między wizją a rzeczywistością. Sto lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Analecta. Studia i Materiały z Dziejów Nauki, 2, 49-72.