Oleg Gorbaniuk

The lexical approach to the taxonomy of emotions

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia (ISSN: 0867-2040)
Współautorzy: Krystian Macheta
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Pierwsze próby klasyfikacji emocji pozostały podjęte jeszcze przed wyodrębnieniem się psychologii jako nauki. Na przestrzeni wieków, ze szczególną intensyfikacją w ciągu ostatnich 50 lat, naukowcy podejmowali się prób osiągnięcia konsensusu w taksonomii emocji, jednakże jak do tej pory nieskutecznie. Pomimo względnej zgodności w podziale emocji na podstawowe oraz złożone nie osiągnięto porozumienia w zakresie kryteriów, jakie powinny stać się podstawą takiego podziału. Doprowadziło to do znaczącej rozbieżności w publikowanych do tej pory wykazach emocji uznanych za podstawowe. Ponadto, kolejne – coraz bardziej szczegółowe – próby taksonomii emocji również nie doprowadziły do rozwiązania, które może zostać uznane za konsensus. W artykule omówiono wybrane sposoby klasyfikacji emocji, jak również zaprezentowano alternatywną drogę w taksonomii emocji, traktując je jako różnice indywidualneą do czego daje podstawy m.inw myśl. podejściae ewolucyjnego. Potencjał taksonomiczny podejścia leksykalnego w systematyzacji różnic indywidualnych jak dotychczas nie został wykorzystany w obszarze klasyfikacji emocji, mimo że pozwolił osiągnąć względny konsensus w taksonomii cech osobowości. W artykule przedyskutowano najważniejsze problemy do rozwiązania, aby identyfikacja kulturowo uniwersalnych emocji na bazie języków naturalnych była możliwa.
Słowa kluczowe: taksonomia emocji, podejście leksykalne, różnice indywidualne
Dostęp WWW: https://www.kul.pl/files/155/public/2020_-_macheta_gorbaniuk_-_the_lexical_approach_to_the_taxonomy_of_emotions.pdf
DOI: 10.17951/j.2020.33.3.21-32

author = "Oleg Gorbaniuk and Krystian Macheta",
title = "The lexical approach to the taxonomy of emotions",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia",
year = "2020",

Gorbaniuk, O. and Krystian Macheta(2020). The lexical approach to the taxonomy of emotions. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia, 3, 21-32.