Michał Wyrostkiewicz

Ekologiczne wymiary edukacji instytucjonalnej
[Ecological dimensions of the institutional education]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Scientific bulletin of Chełm: section of pedagogy (ISSN: 2084-6770)
Rok wydania: 2016
Tom: 7
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 83-92
Streszczenie: Ekologiczność to zgodność z naturą. Konsekwentnie, troska ekologiczna to zabieganie o naturalność. W przypadku człowieka (osoby ludzkiej) oznacza to nie tylko troskę o przyrodę, ale i o społeczeństwo oraz o infokomponet. To są bowiem trzy integralne obszary naturalnego środowiska człowieka-osoby. Troska ekologiczna musi uwzględniać bezpośrednią troskę o samego człowieka: o to, aby mógł zrealizować sens i cel swojej egzystencji – żeby mógł żyć zgodnie ze swoją naturą. To zadanie jawi się jako imperatyw moralny. Moralność zaś to nic innego, jak ekologiczność – zasady moralne to normy wynikające z natury świata i człowieka; to zasady, których przestrzeganie pozwala utrzymać naturalność w świecie. Pomocą w zachowaniu ekologicznego stanu świata jest edukacja, zwłaszcza instytucjonalna. Szkoła jawi się jako swoista nisza ekologiczna. Wszelkie przejawy godzące w instytucje edukacyjne oraz przeciwne edukacji są nieekologiczne. Niszczą środowisko osoby ludzkiej i ją samą.
Słowa kluczowe: ekologia, ekologia ludzka, edukacja, instytucjonalna, szkoła, moralność
Dostęp WWW: http://repozytorium.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/11160/wyrostkiewicz_2016_SBC_Edukacja-instytucjonalna_ART.pdf?sequence=1&isAllowed=y



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Michał Wyrostkiewicz",
title = "Ekologiczne wymiary edukacji instytucjonalnej",
journal = "Scientific bulletin of Chełm: section of pedagogy",
year = "2016",
number = "2",
pages = "83-92"
}

Cytowanie w formacie APA:
Wyrostkiewicz, M. (2016). Ekologiczne wymiary edukacji instytucjonalnej. Scientific bulletin of Chełm: section of pedagogy, 2, 83-92.