Michał Wyrostkiewicz

Rola uniwersytetu w procesie rozwoju integralnego osoby ludzkiej
[The role of the university in the process of the integral development of an human person]

Czasopismo: Theologos (ISSN: 1335-5570)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Osoba ludzka jest rzeczywistością dynamiczną: podlega nieustannym zmianom. Jej naturalnym dążeniem jest rozwój integralny, który wyraża się w ty, aby wspomniane zmiany zmierzały w kierunku osiągania celu i realizacji sensu egzystencji. Jedną z ważnych przestrzeni umożliwiających i wspierających rozwój jest uniwersytet. Stanowi on miejsce dokonywania się konstruktywnej destabilizacji, czyli zmiany na lepsze – burzenia starego porządku w celu zbudowania nowego, który jest bliższy prawdzie i potrzebom człowieka. Człowiek na uniwersytecie rozwija się poprzez kontakt z prawdą. Aktualizowanie i urzeczywistnianie racjonalności i wolności to ważne przejawy rozwoju. Dokonuje się to podczas badań i zajęć, ale też poprzez wypracowywanie wrażliwości i otwartości na wysokie wartości, wśród których są dobro i piękno. Duże znaczenie dla rozwoju integralnego osób związanych z uniwersytetem jest jego wspólnotowy charakter. Oznacza to bowiem, że zasadami, na których opierają się relacje międzyludzkie są m.in. solidarność, sprawiedliwość, dobro wspólne i uczestnictwo. Wszystko te rzeczywistości są naturalnymi stymulatorami rozwoju osoby ludzkiej. Ważnym efektem takiego myślenia jest wezwanie do troski o uniwersytet. Ta troska powinna wyrażać się w tym, że uniwersytet będzie rzeczywistą przestrzenią poszukiwania i eksploatowania prawdy, urzeczywistniania racjonalności i wolności; że zawsze będzie prawdziwą communio personarum, a nie stanie się swoistą korporacją realizującą doraźne partykularne cele.
Słowa kluczowe: uniwersytet, nauka, rozwój integralny, prawda, wolność, dobro, wspólnota
Dostęp WWW: https://www.unipo.sk/public/media/31348/Theologos_2_2022.pdf

author = "Michał Wyrostkiewicz",
title = "Rola uniwersytetu w procesie rozwoju integralnego osoby ludzkiej",
journal = "Theologos",
year = "2022",

Wyrostkiewicz, M. (2022). Rola uniwersytetu w procesie rozwoju integralnego osoby ludzkiej. Theologos, 2, 146-159.