[The Role of Three Dimensions of Organizational Commitment at Different Stages of Trainings Initiation]

Czasopismo: Polskie Forum Psychologiczne (ISSN: 1642-1043)
Współautorzy: Emilia Mielniczuk, Ewa Wuszt
Rok wydania: 2015
Streszczenie: Badanie o charakterze podłużnym składało się z dwóch etapów, pomiędzy którymi wystąpiła trzymiesięczna przerwa. W badaniu wzięło udział 202 respondentów, a w ankiecie przeprowadzonej po trzech miesiącach od pierwszego etapu uczestniczyło 187 osób. W badanej próbie było 110 kobiet i 92 mężczyzn. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 19 do 65 lat. 106 osób legitymowało się wyższym wykształceniem, 31 – zawodowym. Na podstawie wyników badania stwierdzono istotny związek między przywiązaniem trwania a wszystkimi etapami realizacji celu: intencją, planowaniem działań i działaniem. To oznacza, że im silniejsze jest przywiązanie pracownika typu trwania, tym mniejsza jest jego gotowość do uczestniczenia w szkoleniach w celu rozwijania własnych kompetencji. Istotne korelacje stwierdzono między przywiązaniem trwania a planowaniem i działaniem w dwóch grupach respondentów: ze stażem do 11 lat i od 12 do 45. W grupie pracowników o krótszym stażu pracy dała się zaobserwować korelacja (istotna statystycznie, dodatnia) między przywiązaniem afektywnym a intencją podjęcia szkolenia. Na podstawie wyników badania stwierdzono również, że przywiązanie afektywne nie sprzyja podejmowaniu działań szkoleniowych w organizacjach o średniej wielkości.
Słowa kluczowe: motywacja, pracobiorca, doskonalenie zawodowe w toku pracy, szkolenie praktyczne, kompetencje
Dostęp WWW: http://www.pfp.ukw.edu.pl/page/pl/archive/article/226/rola_trzech_wymiarow_przywiazania_do_organizacji/abstract.pdf
DOI: 10.14565/PFP20150104

author = "Mariola Łaguna and Emilia Mielniczuk and Ewa Wuszt",
title = "Rola trzech wymiarów przywiązania do organizacji na różnych etapach procesu podejmowanie szkoleń",
journal = "Polskie Forum Psychologiczne",
year = "2015",

Łaguna, M. and Emilia Mielniczuk and Ewa Wuszt(2015). Rola trzech wymiarów przywiązania do organizacji na różnych etapach procesu podejmowanie szkoleń. Polskie Forum Psychologiczne, 47-61.