Maria Opiela

[The fulfilment of the concept of integration in the activities of the Sisters Servants of IMMG in the Integration Centre in Debica, in the context of the education system developed by bl. Edmund Bojanowski ]

Czasopismo: Rozprawy Społeczne (ISSN: 2081-6081)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Edmund Bojanowski stworzył dynamiczny, spójny, otwarty system wychowania o szerokim i zintegrowanym zakresie działania. U jego podstaw leży chrześcijańska koncepcja człowieka, a pełny rozwój osoby ludzkiej dokonuje się na drodze jej integralnego wychowania i formacji. Integralność wychowania dotyczy ujmowania osoby we wszystkich wymiarach i całości jej życia, warunków rozwoju i działań, kontekstu czasowego i przestrzennego. Rozwiązanie systemowe służy realizacji idei ochrony osoby w relacjach z innymi budowanych dzięki integracji międzypokoleniowej na wzór rodziny. Taki rodzaj integracji dotyczy nie tylko sytuacji trudnych, obejmuje całość życia społecznego, z troską o najsłabszych jego członków – dzieci, seniorów, chorych, ubogich moralnie i materialnie. Integracja tej zróżnicowanej grupy dotyczy wielu płaszczyzn – różnic stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umysłowej, wieku, statusu materialnego i kulturowego, uzdolnień i umiejętności. Przykładem realizacji tak rozumianej integracji jest Ośrodek Integracyjny Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy. W jego skład wchodzą: przedszkole integracyjne, świetlica profilaktyczno-terapeutyczna dla dzieci i młodzieży oraz dom dziennego pobytu dla osób starszych i samotnych.
Słowa kluczowe: dzieci, młodzi, seniorzy, wychowanie integralne, system wychowania, integracja międzypokoleniowa

author = "Maria Opiela",
title = "Realizacja idei integracji w działalności Sióstr Służebniczek BDNP w Ośrodku Integracyjnym Dębicy w świetle systemu wychowania bł. Edmunda Bojanowskiego",
journal = "Rozprawy Społeczne",
year = "2012",

Opiela, M. (2012). Realizacja idei integracji w działalności Sióstr Służebniczek BDNP w Ośrodku Integracyjnym Dębicy w świetle systemu wychowania bł. Edmunda Bojanowskiego. Rozprawy Społeczne, 2, 70-85.