Maria Opiela

Aspekty teorii i praktyki wychowania dziecka przedszkolnego – wczoraj i dziś
[Aspects of the theory and practice of raising a child of preschool - yesterday and today]

Czasopismo: Zeszyty Naukowe Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin - Seria Pedagogiczna (ISSN: 2082-2944)
Rok wydania: 2016
Streszczenie: Zarówno dla pedagogów praktycznie, jak i teoretycznie zorientowanych bardzo ważne jest rozumienie istoty wychowania. Praktyka pedagogiczna stanowiła dla Bojanowskiego podłoże do weryfikacji poznanych teorii i koncepcji wychowania, a na tej podstawie budowanie takiej teorii, która otwarta na integralny rozwój i wychowanie dziecka. Rozpatrywał je w perspektywie całego życia osoby, odnosząc się do podstaw antropologicznych, społeczno-kulturowych uwarunkowań i założeń wyrosłych z polskiej tradycji. Takie podejście pozostaje inspirujące do dalszych przemyśleń i pomocne dla twórczego wykorzystania dorobku poprzednich pokoleń w doskonaleniu wczesnej edukacji we współczesnych warunkach.
Słowa kluczowe: wychowanie, teoria pedagogiczna, praktyka pedagogiczna, pedagogika przedszkolna, historia wychowania

author = "Maria Opiela",
title = "Aspekty teorii i praktyki wychowania dziecka przedszkolnego – wczoraj i dziś",
journal = "Zeszyty Naukowe Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin - Seria Pedagogiczna",
year = "2016",

Opiela, M. (2016). Aspekty teorii i praktyki wychowania dziecka przedszkolnego – wczoraj i dziś. Zeszyty Naukowe Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin - Seria Pedagogiczna, 15, 13-34.