Warstwa ideowo-filozoficzna „Roczników Nauk Społecznych”
[The ideological and philosophical layer of "Annals of Social Sciences"]

Czasopismo: Roczniki Nauk Społecznych (ISSN: 0137-4176)
Rok wydania: 2012
Tom: 4 (40)
Streszczenie: „Roczniki Nauk Społecznych” stanowią przestrzeń wymiany poglądów i ścisłej analizy zjawisk z zakresu filozofii społecznej, socjologii, ekonomii, gospodarki, politologii oraz katolickiej nauki społecznej. Ta ostatnia dyscyplina naukowa znalazła szczególne – a nawet uprzywilejowane – miejsce na łamach RNS. Niniejsze opracowanie ma posłużyć do ukazania warstwy ideowo-filozoficznej dorobku badaczy szkoły lubelskiej z zakresu nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem publikacji w nurcie katolickiej nauki społecznej. Rozprawy publikowane na łamach Roczników charakteryzuje dążenie do porządkowania zagadnień społecznych w perspektywie filozoficznej oraz badanie tych zjawisk w świetle etyki chrześcijańskiej. Analiza warstwy ideowo-filozoficzną RNS, po zestawieniu i pogrupowaniu tematycznym publikowanych na ich łamach rozpraw, wyłania kilka zasadniczych obszarów problemowych z zakresu filozofii społecznej i katolickiej nauki społecznej, należą do nich: koncepcja osoby, godność osoby ludzkiej (uzasadniana filozoficznie i teologicznie), prawa człowieka w integralnym ich ujęciu (prawa wolnościowe, społeczne i solidarnościowe), wartość pracy, sprawiedliwa płaca, znaczenie pokoju, sprawiedliwość społeczna, międzynarodowa i międzypokoleniowa, solidaryzm społeczny, personalizm społeczno-etyczny, ład społeczno-gospodarczy, wolność i równość społeczna, znaczenie zasady pomocniczości (subsydiarności), dobro wspólne, etyczna ocena procesów uprzemysłowienia, wartość chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Do głównych kierunków katolickiej nauki społecznej uprawianej w szkole lubelskiej należą: personalizm i solidaryzm.
Słowa kluczowe: „Roczniki Nauk Społecznych”, katolicka nauka społeczna, etyka społeczno-gospodarcza, personalizm chrześcijański, solidaryzm społeczny, laboryzm
Dostęp WWW: http://www.kul.pl/files/852/media/RNS/pdf-y/2012/2012_4-_wodka.pdf

author = "Marek Wodawski",
title = "Warstwa ideowo-filozoficzna „Roczników Nauk Społecznych”",
journal = "Roczniki Nauk Społecznych",
year = "2012",

Wodawski, M. (2012). Warstwa ideowo-filozoficzna „Roczników Nauk Społecznych”. Roczniki Nauk Społecznych, 4, 177-192.