Anthony D. Smith’s idea of the nation. Controversy around definitions

Czasopismo: UR JOURNAL OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES (ISSN: 2543-8379)
Rok wydania: 2019
Numer czasopisma: 4(13)
Streszczenie: Treść artykułu skupia się na kategorii narodu zdefiniowanej przez brytyjskiego socjologa Anthony'ego Davida Smitha. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytania: w jaki sposób konstytuuje się naród, gdzie on ma swoje początki i w jaki sposób egzystuje. Głównym problemem analizy jest jednak ewolucja Smitha definicji narodu, która była już przedmiotem debaty. Zaprezentowana w niniejszym studium analiza ma na celu wykazanie, że wprowadzone przez Smitha zmiany definiujące naród są w rzeczywistości próbą wyjaśnienia samej koncepcji narodu, przy czym podstawowa teoria Smitha pozostała spójną i interesującą alternatywą dla innych teorii narodu, szczególnie tych z nurtu politologicznego. W artykule zarysowany też został kontekst naukowy prowadzonych przez brytyjskiego socjologa badań oraz główne szkoły myśli socjologicznej zajmujące się niniejszą problematyką. Autor artykułu poświęca najwięcej miejsca analizie zmian zdefiniowanych przez Montserrat Guibernau, socjolog z Uniwersytetu w Cambridge i podejmuje próbę wyjaśnienia intencji, jakimi kierował się Smith przy wprowadzonych zmianach w swojej definicji. Jak dotąd nikt z badaczy myśli socjologicznej brytyjskiego uczonego nie podjął się próby wykazania przydatności jego koncepcji narodu dla chrześcijańskiej myśli społecznej, stąd artykuł zawiera rekomendacje, które w przyszłości mogą pogłębić badania nad kategorią narodu wśród reprezentantów tego nurtu badań naukowych. Etnosymboliczna koncepcja narodu w ujęciu Smitha zdaje się korespondować także z ujęciem narodu charakterystycznym dla dyskursu polskiej socjologii humanistycznej. Autor artykułu wzmiankuje o tym pozostawiając jednak ten problem na etapie przesłanki do dalszych badań.
Słowa kluczowe: Anthony D. Smith, naród, etnosymbolizm, kultura
DOI: 10.15584/johass.2019.4.8

author = "Marek Wodawski",
title = "Anthony D. Smith’s idea of the nation. Controversy around definitions",
journal = "UR JOURNAL OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES",
year = "2019",
number = "4(13)",

Wodawski, M. (2019). Anthony D. Smith’s idea of the nation. Controversy around definitions. UR JOURNAL OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES, 4(13), 131-144.