[Scientific, Educational and Organisational Work of Fr. Prof. Józef Majka at the Catholic University of Lublin ]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2019
Tytuł publikacji: Ksiądz Józef Majka (1918-1993). Życie i myśl
Redaktorzy: Grzegorz Sokołowski, Stanisław Fel
Streszczenie: Przedmiotem niniejszego rozdziału jest faktograficzna rekonstrukcja działalności naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej księdza prof. Józefa Majki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Poza częścią wprowadzającą ukazującą kontekst historyczny, społeczny i naukowy pracy Księdza Profesora, zasadniczą część opracowania stanowi jego biografia naukowa ograniczona na potrzeby niniejszej książki do lat 1952-1971, a więc od uzyskania stopnia doktora do zakończenia pracy w Lublinie i objęcia stanowiska rektora Papieskiego Fakultetu (obecnie Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu) i Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wliczając studia magisterskie Majki na KUL 1947-1952 okres ten obejmuje niemal ćwierćwiecze. Oprócz zwięzłego opisu przebiegu pracy naukowej księdza Majki, autor odnosi się w opracowaniu do głównych obszarów jego badań naukowych, ich specyfiki i znaczenia dla rozwoju katolickiej nauki społecznej w Polsce. Ważną część tekstu stanowi prezentacja okoliczności przejścia księdza Majki z Lublina do Wrocławia. O wadze tej części opracowania świadczy zebrany i przeanalizowany w tekście materiał źródłowy znajdujący się w Archiwum Uniwersyteckim KUL.
Słowa kluczowe: Józef Majka, Katolicki Uniwersytet Lubelski, katolicka nauka społeczna, etyka gospodarcza
Dostęp WWW: http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=3857

author = "Marek Wodawski",
title = "Działalność naukowo-dydaktyczna i organizacyjna księdza prof. Józefa Majki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim",
journal = "",
year = "2019",

Wodawski, M. (2019). Działalność naukowo-dydaktyczna i organizacyjna księdza prof. Józefa Majki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. , 41-53.