Kapitał moralny. Wkład Stefana Wyszyńskiego w teorię integralnego rozwoju człowieka w społeczeństwie
[Moral capital. The contribution of Stefan Wyszyński to the theory of integral human development in society]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2017
Tytuł publikacji: Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) : myśl społeczna
Redaktorzy: Stanisław Fel, Marek Wódka
Strony od-do: 123-139
Streszczenie: Artykuł ukazuje rozwój pojęcia kapitału ludzkiego w ramach nauk społecznych i namysłu filozoficznego w jego historycznym rozwoju. W przedstawionym tekście ukazano ten proces osadzając ewaluację pojęcia kapitału ludzkiego w szerokim kontekście historycznym, kulturowym oraz naukowym, akcentując przy tym wkład lubelskiej szkoły personalizmu społecznego, której wybitnym przedstawicielem jest Stefan Kardynał Wyszyński. Rozwinięto przy tym jego tezę, iż podstawą budowanego ładu społeczno-gospodarczego jest zawsze moralność człowieka. Ponadto celem artykułu jest uzasadnienie tezy wyjściowej: prekursorem teorii moral capital jest Wyszyński, który już w latach 30. minionego stulecia wskazywał na społeczne i gospodarcze znaczenie kondycji moralnej człowieka. O trafności jego przedwojennych dociekań związanych z kapitałowym charakterem moralności osoby ludzkiej może świadczyć fakt kariery, jaką dziś robi w ekonomii etyka biznesu.
Słowa kluczowe: Stefan Wyszyński, kapitał moralny, moral capital, katolicka nauka społeczna, ład społeczny, naród, społeczeństwo, odnowa społeczna



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marek Wodawski",
title = "Kapitał moralny. Wkład Stefana Wyszyńskiego w teorię integralnego rozwoju człowieka w społeczeństwie ",
journal = "",
year = "2017",
pages = "123-139"
}

Cytowanie w formacie APA:
Wodawski, M. (2017). Kapitał moralny. Wkład Stefana Wyszyńskiego w teorię integralnego rozwoju człowieka w społeczeństwie . , 123-139.