Marek Fiałkowski

[Christian Formation of Lay Catholics in the Light of the Teaching of the Contemporary Church. A Theological-pastoral Study]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2010
Streszczenie: Celem rozprawy jest próba opracowania współczesnej koncepcji formacji katolików świeckich. Problem pracy można wyrazić pytaniem jaki model formacji katolików świeckich znajdujemy w nauczaniu Kościoła współczesnego? Dotychczasowe badania teologicznopastoralne dotyczące formacji chrześcijańskiej katolików świeckich podejmowane są jakby na marginesie ogólnych badań teologicznych dotyczących teologii laikatu. Ponadto spotyka się częściej opracowania fragmentaryczne różnych wymiarów tego zagadnienia. Brakuje jednak całościowego studium dotyczącego formacji chrześcijańskiej katolików świeckich, które uwzględniałoby współczesne nauczanie Kościoła. Formację można określić jako działalność zmierzającą do kształtowania świadomości, przekonań i postaw uzdalniających ludzi wierzących do życia chrześcijańskiego zgodnego z rozpoznanym powołaniem. Jej celem jest ukształtowanie dojrzałej osobowości, rozwój życia chrześcijańskiego zgodnego z powołaniem życiowym oraz przygotowanie do realizacji posłannictwa wypływającego z natury chrześcijaństwa i Kościoła (zob. DWCH 2; ChL 57). Formacja jest procesem wieloaspektowym, obejmującym wymiar ludzki, duchowy, intelektualny i apostolski, a równocześnie jest działaniem integralnym (zob. ChL 60), harmonijnie rozwijającym wszystkie dziedziny życia człowieka. Ponadto jest ona równocześnie autoformacją, co wskazuje na świadome wpływanie na własny rozwój, który trwa przez całe życie człowieka (ChL 63). W pierwszym rozdziale pracy przedstawione zostały podstawy teologiczne, na których opiera się chrześcijańska formacja katolików świeckich. Omówiono tutaj sakramenty, udział w kapłaństwie wspólnym katolików świeckich oraz charyzmaty będące fundamentem wspomnianej formacji. W drugim rozdziale ukazane zostały cele, jakie nauczanie Kościoła współczesnego wyznacza formacji katolików świeckich. Chodzi tu główne o realizację powołania katolików świeckich, udział w misji Kościoła oraz jedność życia duchowego i świeckiego. Trzeci rozdział zawiera opis środowisk formacji chrześcijańskiej katolików świeckich. Nauczanie Kościoła współczesnego podkreśla fundamentalną i niezastąpioną rolę rodziny w tej dziedzinie. Ponadto wskazuje na Kościół, katolickie szkoły i uniwersytety oraz zrzeszenia religijne jako miejsca tejże formacji. Czwarty rozdział omawia wymiary formacji chrześcijańskiej. Najpierw zaprezentowano formację ludzką, która traktowana jest jako fundament integralnej formacji. Następnie przedstawiono formację duchową, która zajmuje uprzywilejowane miejsce w życiu człowieka wierzącego. Ponadto ukazano formację intelektualną oraz apostolską, uzdalniającą katolików świeckich do pełnienia z zaangażowaniem zadań apostolskich. W nauczaniu Kościoła współczesnego odnajdujemy wyczerpujące ukazanie formacji chrześcijańskiej katolików świeckich. Uwzględnia ono współczesne uwarunkowania i podstaw teologiczne, cele i środowiska, w których dokonuje się proces formacji laikatu.
Słowa kluczowe: katolicy świeccy, powołanie katolików świeckich, formacja katolików świeckich, teologia laikatu

@book{1,
author = "Marek Fiałkowski",
title = " Formacja chrześcijańska katolików świeckich : w świetle nauczania Kościoła Współczesnego : studium teologicznopastoralne",