Rezygnacja z uporczywej terapii. Problem odmowy podłączenia do respiratora w przypadku pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Perspektywa "Evangelium vitae"
[Abandoning Persistent Therapy. The Problem of Refusal to Use the Tracheostomy Ventilation by Patients with Amyotrophic Lateral Sclerosis. The Perspective of the Encyclical Evangelium Vitae]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym (ISSN: 0860-8024)
Rok wydania: 2018
Numer czasopisma: 122
Strony od-do: 409-422
Streszczenie: Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o to, czy chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) może odmówić podłączenia do respiratora. Punktem odniesienia dla prowadzonych analiz jest z jednej strony definicja uporczywej terapii sformułowana przez Jana Pawła II, która znalazła swój wyraz w encyklice Evangelium vitae, z drugiej zaś zaproponowana przez autora artykułu możliwa jej interpretacja. Przeprowadzone analizy pokazują, że chory na stwardnienie zanikowe boczne może w sposób moralnie dopuszczalny odmówić tracheotomii i podłączenia do respiratora. Lekarz powinien uszanować decyzję chorego. Jeśli lekarz nie respektuje woli pacjenta, wyrządza mu krzywdę.
Słowa kluczowe: uporczywa terapia, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), Evangelium vitae
DOI: 10.12887/31-2018-2-122-23



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marcin Ferdynus",
title = "Rezygnacja z uporczywej terapii. Problem odmowy podłączenia do respiratora w przypadku pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Perspektywa ''Evangelium vitae''",
journal = "Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym",
year = "2018",
number = "122",
pages = "409-422"
}

Cytowanie w formacie APA:
Ferdynus, M. (2018). Rezygnacja z uporczywej terapii. Problem odmowy podłączenia do respiratora w przypadku pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne. Perspektywa "Evangelium vitae". Ethos. Kwartalnik Instytutu Jana Pawła II KUL - Lublin i Fundacji Jana Pawła II - Rzym, 122, 409-422.