Magdalena Marzec-Jóźwicka

[The secret of a female smile. Reflections on the poem by Stanislaw Grochowiak Stranger from the Seine and other texts of culture during Polish classes in high school ]

Czasopismo: HETEROGLOSSIA - STUDIA KULTUROZNAWCZO-FILOLOGICZNE (ISSN: 2084-1302)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Artykuł jest projektem zajęć literackich, adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych, a poświęconych omówieniu motywu topielicy z Sekwany, tajemniczej postaci odnalezionej pod koniec XIX wieku, której maska pośmiertna – ze względu na delikatny uśmiech – stała się popularna na całym świecie. Historia anonimowej nastolatki zainspirowała pisarzy, poetów, dramaturgów, filozofów, malarzy, architektów, publicystów różnych czasów i przestrzeni. Zafascynowała między innymi Stanisława Grochowiaka, Melę Muter, Antoniego Kamińskiego i Aleksandra Gierymskiego, a także literaturoznawcę Stanisława Rośka, który w swoim artykule, pisząc o znaczeniu masek pośmiertnych w kulturze XIX wieku, również przywołał postać dziewczyny.
Słowa kluczowe: nieznajoma z Sekwany, kształcenie literackie, analiza tekstu kultury, szkoła ponadpodstawowa, projekt zajęć

author = "Magdalena Marzec-Jóźwicka",
title = "Tajemnica kobiecego uśmiechu. Rozważania wokół wiersza Stanisława Grochowiaka ''Nieznajoma z Sekwany'' i innych tekstów kultury na zajęciach polskiego w liceum",
journal = "HETEROGLOSSIA - STUDIA KULTUROZNAWCZO-FILOLOGICZNE",
year = "2022",

Marzec-Jóźwicka, M. (2022). Tajemnica kobiecego uśmiechu. Rozważania wokół wiersza Stanisława Grochowiaka "Nieznajoma z Sekwany" i innych tekstów kultury na zajęciach polskiego w liceum. HETEROGLOSSIA - STUDIA KULTUROZNAWCZO-FILOLOGICZNE, 31-49.