Zagrożenia bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim za rządów Kim Dzong Una
[Security Risks on the Korean Peninsula During the Regime of Kim Jong-Un]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Nauk Prawnych (ISSN: 1507-7896)
Rok wydania: 2016
Tom: 26
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 27-49
Streszczenie: Kwestie bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim stanowią aktualny i po-ważny problem na płaszczyźnie bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego. Po objęciu władzy przez Kim Dzong Una w 2011 r. wielu ekspertów zastanawiało się, czy uda mu się ugruntować władzę, czy ktoś z aparatu państwowego (partii lub armii) będzie sprawował realną władzę w KRL-D. Ostatnie lata wskazują, iż następca Kim Dzong-Ila (1994-2011) wzmacnia swoją władzę eliminując potencjalnych przeciwników politycznych i kontynuuje dzieła ojca rozwijając program atomowy i rakietowy. Działania te mają poważny wpływ na destabilizację sytuacji w regionie. W ramach problemu bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim można wskazać trzy zagadnienia. Po pierwsze, program nuklearny oraz rakietowy Korei Północnej, uważany za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie, paradoksalnie z punktu widzenia Korei Północnej jest traktowany jako najważniejszy gwarant jej bezpieczeństwa. Po drugie, zagrożenia wojną między państwami koreańskimi i ewentualne reperkusje konfliktu. Formalnie od wybuchu wojny koreańskiej (1950-1953) państwa te pozostają w stanie wojny, gdyż podpisały jedynie porozumienie rozejmowe, a nie traktat pokojowy. Sztucznie podzielony po II wojnie światowej Półwysep Koreański wciąż boryka się z problemami przyszłego zjednoczenia Korei, znajdując się w klinczu interesów wielkich mocarstw. Po trzecie, konsekwencje międzynarodowe zmiany status quo Korei, czyli potencjalnej wojny, w którą mogłyby się zaangażować światowe mocarstwa: Chiny, USA i Rosja, oraz konsekwencje regionalne zjednoczenia mają zna-czący wpływ na równowagę sił i bezpieczeństwo w całej Azji. Artykuł stanowi kalendarium wydarzeń uporządkowanych zgodnie z wyżej wskazanymi problemami badawczymi zaprezentowanymi w porządku chronologicznym. Celem artykułu nie jest zbadanie szerszego tła politycznego, lecz ukazanie głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, jak również regionu Azji Wschodniej. Reperkusje niektórych wydarzeń mogą i mają wpływ także na bezpieczeństwo światowe. W tym temacie ukazało się niewiele publikacji polskojęzycznych, a większe zagraniczne publikacje monograficzne, które dotyczą całościowego ujęcia relacji interkoreańskich, jak na przykład: T.G. Carpenter, D. Bandow, The Korean Conundrum: America's Troubled Relations with North and South Korea, oraz B.K. Kim, Gi-Wook Shin, Beyond North Korea: Future Challenges to South Korea’s Security, dotyczą sytuacji jeszcze za rządów Kim Dzong-Ila.
Słowa kluczowe: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, bezpieczeństwo, program atomowy, incydenty zbrojne, Rozejm z Panmundżomu
Dostęp WWW: https://tnkul.pl/files/userfiles/files/RNP2016nr1_027-049_Buczek.pdf
DOI: 10.18290/rnp.2016.26.1-2



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Lech Buczek",
title = "Zagrożenia bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim za rządów Kim Dzong Una",
journal = "Roczniki Nauk Prawnych",
year = "2016",
number = "1",
pages = "27-49"
}

Cytowanie w formacie APA:
Buczek, L. (2016). Zagrożenia bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim za rządów Kim Dzong Una. Roczniki Nauk Prawnych, 1, 27-49.