Human Rights In Asia: The Case Of China, Japan And North And South Korea

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2020
Tom: 68
Numer czasopisma: 9
Strony od-do: 47-66
Streszczenie: Artykuł stanowi analizę zagadnienia praw człowieka w Azji na przykładzie wybranych państw regionu: Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i Japonii. W artykule przedstawiono problematykę praw człowieka „z europejskiej perspektywy”, nie pomijając jednocześnie koncepcji wartości azjatyckich, uniwersalnych dla regionu Azji Wschodniej. W tym celu analizie zostały poddane państwa o różnych ustrojach politycznych. Zdaniem części azjatyckich ekspertów i polityków, wartości azjatyckie mogą być ekwiwalentem Zachodniej koncepcji praw człowieka. W tym kontekście istotne było przyjęcie Deklaracji z Bangkoku z 1993 r., która jako pierwsza uwzględniła wartości azjatyckie w dokumencie o statusie międzynarodowym i podkreśliła ich istnienie oraz różnicę historyczną i kulturową w zakresie praw człowieka. Prawa człowieka jako produkt cywilizacji zachodniej nie obejmują osiągnięć i myśli filozoficznej regionu Azji. Można przyjąć założenie, iż prawa człowieka są uniwersalne nie dlatego, że dotyczą wszystkich ludzi i są powszechnie szanowane i uznawane – jak twierdzi większość zachodnich ekspertów – ale dlatego, że zostały włączone do konstytucji wielu państw azjatyckich (formalnie uznane). W tym sensie możemy mówić o pewnym uniwersalizmie praw człowieka.
Słowa kluczowe: prawa człowieka, wartości azjatyckie, Chiny, Japonia, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Republika Korei
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/13478/13117
DOI: 10.18290/rh20689-3



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Lech Buczek",
title = "Human Rights In Asia: The Case Of China, Japan And North And South Korea",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2020",
number = "9",
pages = "47-66"
}

Cytowanie w formacie APA:
Buczek, L. (2020). Human Rights In Asia: The Case Of China, Japan And North And South Korea. Roczniki Humanistyczne, 9, 47-66.